الازهر به اظهارات اسقف قبطی درباره قرآن اعتراض کرد

Image caption مؤسسه الأزهر بالاترین مرجع فقهی برای بیشتر مسلمانان سنی است

مؤسسه اسلامی الأزهر در قاهره از اظهارات یک اسقف بلندپایه قبطی به شدت انتقاد کرد.

اسقف بیشوی گفته بود که برخی از آیه‌های قرآن با روح این کتاب آسمانی در تضاد است. او احتمال داده بود که این آیات پس از مرگ پیامبر اسلام به متن قرآن افزوده شده‌اند.

مرکز تحقیقاتی الأزهر پس از نشستی فوق‌العاده به ریاست شیخ احمد الطیب، در این باره، بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن اظهارات اسقف قبطی مصر "غیرمسئولانه" خوانده شده است.

در بیانیه‌ای که با امضای رئیس الأزهر منتشر شده است، گفته می‌شود: "این رفتار غیرمسئولانه در وهله اول وحدت ملی کشور را به خطر می‌اندازد که در شرایط کنونی به شدت به آن نیازمند هستیم."

اسقف بیشوی، دبیر جمعیت مقدس قبطیان مصر، هفته گذشته گفته بود که برخی از آیات قرآن پس از مرگ پیامبر اسلام به کتاب مقدس افزوده شده‌اند. او با این اظهار نظر در اعتبار و اصالت برخی از آیات قرآنی تردید وارد کرده بود.

به گزارش رسانه‌های جمعی اسقف بیشوی پیش از این در دیداری با سفیر مصر در قبرس نیز، که چند خبرنگار حضور داشتند، گفته بود که برخی از آیات قرآن پس از فوت حضرت محمد توسط عثمان خلیفه سوم به کتاب آسمانی افزوده شده است.

این دیدگاه مخالف نظر رایج در میان مسلمانان است که اعتقاد دارند متن قرآن بی کم و کاست طی ۲۳ سال از سوی جبرئیل به پیامبر اسلام وحی شده است.

در بیانیه شیخ الأزهر آمده است: "این سخنان غیرمسئولانه در چارچوب دشمنی با اسلام و مسلمانان، فرهنگ و تمدن آنها اظهار شده است."

از اسقف قبطی‌های مصر خواسته شده که رفتار خود را اصلاح کند و اظهارات خود را پس بگیرد.

در بیانیه الأزهر آمده است: "همان طور که جهان وظیفه دارد که اجازه ندهد برخی عناصر نادان از قرآن برای اهداف خود سوءاستفاده کنند، در مصر نیز روشنفکران مسلمان و مسیحی باید هرنوع سوءاستفاده از هر مذهبی را محکوم کنند."

مؤسسه الأزهر بالاترین مرجع فقهی برای بیشتر مسلمانان سنی است.

"سوءتفاهم" در برداشت

اظهارات اسقف قبطی در میان مردم مسلمان و مسیحی مصر با اعتراض روبرو شد. به عقیده منتقدان چنین اظهاراتی می‌تواند به تنش میان پیروان دو دین دامن بزند.

اسقف مصری روز چهارشنبه گفت که در برداشت از اظهارات او "سوءتفاهم" پیش آمده است. او گفت که رسانه‌های جمعی گفته او را به شکلی غیردقیق منعکس کرده‌اند.

اسقف در اظهاریه‌ای که در روزنامه "مصیر الیوم" نقل شده، می‌گوید: "سخن من ایراد انتقاد یا اتهام نبوده است. من تنها درباره برخی آیات سؤال کرده‌ام که به نظر می‌رسد پس از مرگ پیامبر وارد قرآن شده‌اند، زیرا این آیات با دین مسیحیت مغایرت دارند."

اسقف "عذرخواهی" کند

Image caption مسیحیان قبطی حدود ۶ تا ۱۰ درصد از جمعیت هشتاد میلیونی مصر را تشکیل می‌دهند

سالم عبدالجلیل، معاون وزیر اوقاف مصر اظهارات اسقف قبطی را مورد انتقاد قرار داده است.

او به روزنامه "الوفد" گفته است: "ایمان مسلمین خط قرمزی است که افراد غیرمسلمان به هیچوجه حق چون و چرا در آن را ندارند. همان طور که ما هم درباره عقاید غیرمسلمانان بحث نمی‌کنیم."

اسقف بیشوی در بیانی تازه گفته است که برای اسلام احترام فراوان قائل است. محمد رفاعه طهطاوی، سخنگوی مرکز تحقیقات الأزهر به خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره گفته است که این نظر کافی نیست و اسقف باید با صراحت از اظهارات خود عذرخواهی کند.

سخنگوی الأزهر از سایر اظهارات اسقف بیشوی نیز انتقاد کرده است. گفته می‌شود که اسقف در گفت‌وگویی اظهار داشته است که مسلمانان در مصر مهمان هستند.

به گفته طهطاوی: "معنای این حرف این است که مسلمانان باید مصر را ترک کنند. اما این حرف اشتباه است، زیرا مسلمانان مصری هستند."

قانون اساسی مصر آزادی عقیده و بیان را تضمین می‌کند، اما در برخورد با عقاید دینی هم در میان زمامداران و هم در میان شهروندان کشور حساسیت بسیار بالایی وجود دارد، زیرا می‌دانند که اختلافات دینی می‌تواند به خشم و خشونت منجر شود.

در سالهای گذشته در مصر مواردی از کشمکش‌های خشونت‌بار میان شهروندان مسلمان و قبطی دیده شده است.

تخمین زده می‌شود که مسیحیان قبطی حدود ۶ تا ۱۰ درصد از جمعیت هشتاد میلیونی مصر را تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط