وزیر مشاور در امور دفاعی پاکستان استعفا داده است

عبدالقیوم جتوئی
Image caption اظهارات آقای جتوئی در خصوص ارتش پاکستان بارها از طریق رسانه های این کشور پخش شد

بدنبال انتقاد عبدالقیوم جتوئی، وزیر مشاور در امور دفاعی پاکستان، از ارتش و همچنین دادگاه عالی این کشور وی از سوی نخست وزیر به دفتر نخست وزیری احضار و کوتاه زمانی پس از ملاقات با نخست وزیر استعفا داد.

آقای جتوئی روز شنبه (25 سپتامبر) در جمع خبرنگاران گفته بود که منابع مالی به ارتش کشور اختصاص داده می شود تا از مرزهای کشور دفاع کند و نه اینکه در ترورهای سیاسی دست داشته باشد.

او افزود که "کشور به ارتش اونیفورم و چکمه می دهد نه برای اینکه هموطنان خود را (مانند) نواب خان (بوگتی) و یا بینظیر بوتو بکشند."

بی نظیر بوتو، رهبر حزب مردم این کشور کوتاه مدتی پس از بازگشت به پاکستان در سال 2007 ترور شد. اکبر خان بوگتی، از رهبران سرشناس بلوچ نیز در سال 2006 کشته شد.

آقای جتوئی این سخنان را در کویته، مرکز ایالت بلوچستان، بر زبان راند.

اظهارات آقای جتوئی در خصوص ارتش پاکستان بارها از طریق رسانه های این کشور پخش شد.

آقای جتوئی همچنین از قوه قضایی این کشور انتقاد کرده است.

پس از این سخنان یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، آقای جتوئی را احضار کرد. بدنبال ملاقات آقای گیلانی با وزیر مشاور در امور دفاعی، آقای جتوئی استعفا داده است.

محمد وزیری، بخش فارسی بی بی سی، می گوید که اظهارات آقای جتوئی از آنجا مهم است که او از اعضای حزب حاکم مردم پاکستان است و شاید اظهارات او در شرایط حاضر پاکستان به نوعی نمایانگر احساسات درونی برخی از رهبران حزب مردم باشد.

او می افزاید که دولت غیر نظامی پاکستان بویژه بدلیل مشکلات مقابله با سیل این کشور بشدت تحت فشار قرار دارد و به ناکارآمدی متهم شده است تا جایی که نقش ارتش در کمک و امداد به آسیب دیدگان بسیار پر رنگ بوده و حتی الطاف حسین، رهبر حزب جنبش مهاجر پاکستان، پیشتر در سخنانی تلویحا خواستار کنترل اوضاع از سوی نظامیان شده بود.

به گفته آقای وزیری در این شرایط فشار دادگاه عالی پاکستان بر دولت این کشور برای پیگیری مسایل مرتبط با فرمان مصالحه ملی که پیشتر ملغی اعلام شد، فشارهای بیشتری بر دولت غیر نظامی آقای زرداری وارد می کند.

مطالب مرتبط