به روز شده:  18:21 گرينويچ - دوشنبه 27 سپتامبر 2010 - 05 مهر 1389

کنسرت گوگوش در اربیل عراق

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ژیار گل، بی بی سی

در خیابانهای اربیل، مرکز حکومت محلی کردستان عراق نمادهایی که یاد آور ایران است، بیشتر از قسمت های دیگر عراق دیده می شود. در واقع شاید بتوان گفت برای ایرانیان نیز سفر به کردستان عراق آسانتر از عربهای سایر بخشهای عراق به این منطقه است.

در ماههای گذشته اربیل میزبان بسیاری از دوستداران موسیقی ایرانی بوده است. معین، ابی، لیلا فروهر، شهرام و شهره صولتی از جمله خوانندگان ایرانی "لس آنجلس" نشینی هستند که در کردستان برنامه اجرا کرده اند.

در ایام تعطیلات رمضان که در کردستان عراق پنج روز است،‌ قرار بود گوگوش، شادمهر عقیلی، آرش و جمشید در سه شب چند کنسرت بر گزار کنند.

روز جمعه دهم سپتامبر به فرودگاه تازه افتتاح شده بین المللی اربیل رفتم. این فرودگاه که با بودجه ای بیش از یک میلیارد دلار توسط ترکها ساخته شده، دارای یکی از طولانی ترین باندها در خاورمیانه است.

آن روز گوگوش که قرار بود در کنسرت برگزار کند، از بخش VIP (پاویون مهمانان مخصوص) وارد کردستان شد.

من آهنگهای گوگوش را زیاد شنیده بودم و در ذهن خود تصویر گوگوش در فیلمهای قدیمی را مجسم می کردم. ناگهان خانمی با قامتی متوسط که تاثیر گذشت زمان بر ظاهر او محسوس بود با عینک آفتابی وارد شد. گو گوش به من گفت که این اولین باری است که به کردستان آمده اما احساس می کند که به جایی آشنا آمده است.

گوگوش دستبند سبزی بر دست داشت و وقتی من از او پرسیدم چه پیامی برای ایرانیهایی دارد که برای شرکت در کنسرتش مشکلات مرزی را تحمل کرده اند تا به کنسرت او بیایند، جوابی نداد و همزمان مدیر برنامه هایش در اربیل میکروفون مرا کناری زد. او بعدا به من تلفن زد و از من خواست تا سوالهای به گفته او سیاسی مطرح نکنم.

ماموران مرزی ایران سه روز قبل از برنامه، به بهانه قطعی برق برای ساعتها از ورود ایرنیها به کردستان جلوگیری کردند. دو روز پیش از کنسرت، مرزهای کردستان به روی مسافران ایرانی بسته شد.

در سفری که به مرز حاج عمران داشتم کردهای عراقی زیادی در مرز منتظر رسیدن میهمانان ایرانیشان بودند. ولی می گفتند ماموران ایران از خروج کسانی که ایرانی هستند جلوگیری می کنند.

علی فیلی و جمشید خیریه مقدم، مدیر برنامه های گوگوش در اربیل، از من خواستند تا چیزی درباره بسته شدن مرزها توسط ایران گزارش ندهم. چون آنان می ترسیدند مقامات ایرانی به بسته شدن مرزها ادامه دهند و احتمالا بسیاری از ایرانیان از آمدن منصرف شوند.

زبان فارسی برای بسیاری از کردهای عراق زبان دوم در خانواده هاست. از سال ۱۹۷۵خانواده های زیادی به ایران پناهنده شدند. بسیاری از فرزندان آنان در ایران بدنیا آمده و تحصیل کرده اند. آنان پس از بازگشت به کردستان هنوز ارتباط خوبی با همسایگان دوستان ایرانیشان دارند.

لیلا بارزانی در ایران متولد شده و می گوید در خانه گاهی با برادران و خواهرانش فارسی صحبت می کند. او که تلویزیونهای فارسی را زیاد نگاه می کند به من گفت که فارسی او بهتر از من است زیرا که من ته لهجه کردی دارم.

آن روز دوست لیلا، نرمین، میهمانانی از ایران داشت.

نرمین برای آنها بلیط ۳۰۰ دلاری خریده بود. خواهر نرمین، شهلا به من گفت بسیار خوشحال است که امروز در کردستان عراق فرصتی پیش آمده تا میزبان آیرانیها باشیم. او می گوید هیچگاه محبت آنان را در دوران آوارگیش فراموش نخواهد کرد و ایرانیها با آغوش باز کردها را پذیرفتند.

هنگامی که ما وارد سالن شدیم، بر گزارکنندگان کنسرت که از لس آنجلس آمده بودند از ورود دوربین بی بی بی سی فارسی، علی رغم قول قبلی، جلوگیری کردند.

ایرانیانی که به اربیل برای کنسرت آمده بودند از اینکه توانسته اند خود را به کنسرت برسانند خوشحال بودند. برخی از آنان چند روز زودتر آمده بودند و عده ای هم از مرز خسروی به بهانه زیارت کربلا توانسته بودند از مرز ایران بگذرند. اما اکثر ایرانیها از قیمت بلیتها شکایت می کردند. بلیط کنسرت گوگوش از ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار بود.


شب بر گزاری کنسرت بسیاری از صندلیها خالی بود. بر گزار کنندگان عدم اقبال این کنسرت را بسته شدن مرز می دانستند. اما بسیاری از کردهای عراقی که قبلا حتی خیابانهای اطراف سالن برگزاری کنسرت ابی و معین را پر کرده بودند می گویند یکی از دلایل اصلی بالا بودن قیمت بلیتها بود.

بعد از سه ساعت تاخیر در برنامه بالاخره خانم گوگوش بر روی صحنه ظاهر شد. حاضرین یکپارچه فریاد می زدند "گوگوش تو را دوست داریم".

وقتی گوگوش روی صحنه آمد آن زنی که در فرودگاه دیده بودم نبود. او شیر میدان بود و توانست تا آخر برنامه دو ساعته اش تماشاچیان را سر پا نگه دارد و مردم هم با او آهنگهایش را تکرار می کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.