حزب دموکرات تاجیکستان خواستار تحقیق مستقل حوادث اخیر کشور شد

مسعود صابر اف
Image caption آقای صابراف بر این نظر است که تحقیق بین‌المللی می‌تواند عوامل حادثه فرار زندانیان و حمله به نظامیان در کمراب را روشن کند

حزب دموکرات تاجیکستان با پخش بیانیه ای در باره ضرورت تحقیق مستقل درگیری ها در منطقه رشت و فرار زندانیان از بازداشتگاه کمیته امنیت ملی تأکید کرده است.

به اعتقاد مسئولان این حزب، تحقیق بین‌المللی و مستقل این حوادث امکان خواهد داد که گمانه زنیهای مشکوک در اطراف این حوادث رفع شوند.

چنین درخواستی در حالی پخش می‌شود که اخیراً برخی از کارشناسان و رسانه‌های گروهی صحت برخی از اطلاعات ارائه شده رسمی در باره این حوادث را زیر سؤال برده‌اند.

مسعود صابراف، رئیس حزب دموکرات تاجیکستان در صحبت با بی بی سی گفت که وقوع حوادث فرار زندانیان از بازداشتگاه امنیتی شهر دوشنبه و حمله به نظامیان در کمراب در میان جامعه کشور سؤالها و بحثهای مختلفی را به میان آورده است.

وی از جمله به مطالب رسانه‌های گروهی با سرخطهای “عمل طرح ریزی شده در منطقه رشت و فرار زندانیان” و “احزاب سیاسی تنها می‌گویند و عمل نمی‌کنند” اشاره ‌کرد.

آقای صابراف گفت در این مطالب نظرات و واکنشهایی منتشر شده است که از اعتبار مردم به مقامات دولتی و احزاب سیاسی می‌کاهد.

به این دلیل رهبر حزب دموکرات تاجیکستان دعوت کرد که این حوادث از سوی یک کمیسیون ویژه‌ای عبارت از نمایندگان سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، اتحاد کشورهای همسود و سازمان همکاریهای شانگهای تحقیق شود.

به اعتقاد آقای صابراف، بازرسی مستقل این حوادث و پخش اطلاع دقیق به مردم می‌تواند، در بازگردانی اعتماد آنها به سازمانهای زیربط دولتی و سیاسی مساعدت کند.

با ارائه این ادعا آقای صابراف از احزاب سیاسی تاجیکستان دعوت کرد که از پیشنهادش در باره انجام تحقیقات مستقل پشتیبانی کنند.

بیانیه مسعود صابراف، رهبر حزب دموکرات تاجیکستان در حالی پخش می‌شود که تا حالا، به جز حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، هیچ حزب دیگر در رابطه به حوادث یک ماه اخیر اظهارات رسمی پخش نکرده بود.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به این باور است که این حوادث عاملهای خارجی داشته و جانبهای درگیر را به مکالمه دعوت کرد.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان در رسانه‌ها مبنی بر این ابراز نظر کرده‌اند که فرار زندانیان، حمله انتحاری به بنای پلیس در خجند و حمله به نظامیان در رشت جزء یک برنامه طرحریزیشده‌ای است که هدف از آن از بین بردن مخالفان سابق دولت تاجیکستان است.

گذشته از این، برخی از صاحب‌نظران تأکید می‌کنند که این حوادث از خارج کشور طرح ریزی شده‌اند. مقامات نیز چنین ادعا را پشتیبانی می‌کنند، ولی تا حال دلایلی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

تنها گفته می‌شود که در صفوف گروههای “ملا عبدالله”، “علی بیدک” و میرزا خوجه احمداف که منظور دولت از این گروه ها افراد وابسته به سه فرمانده مخالفین پیشین است “زرخریدان خارجی” از افغانستان، پاکستان و چچنستان روسیه هستند.

در برخی از رسانه‌های گروهی حتی حدس زده‌اند که “ملا عبدالله” اصلاً “بین لادن روسیست و مقامات این کشور در صورت ضروری از او استفاده می‌کنند”.

این در حالیست که خبرنگاران به جریان تحقیق حوادث فرار زندانیان و عملیات نیروهای دولتی علیه “تروریستان” در شرق کشور دسترسی ندارند.

گذشته از این، مدت چند روز اخیر ارتباط با ناحیه رشت مسدود شده است و منابع محلی نیز نمی‌توانند، در این زمینه اظهار نظر کنند.

مطالب مرتبط