ابراز 'یاس' آمریکا از تصمیم اسرائیل درباره شهرک ها

Image caption آمریکا بر ادامه مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینی ها تاکید دارد

آمریکا از تصمیم اسرائیل برای تمدید نکردن تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری ابراز یاس کرده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (۲۷ سپتامبر) تصمیم اسرائیل را مایه یاس ایالات متحده توصیف کرد و افزود: "ما بر هدف بلندمدت خود متمرکز هستیم و با طرفین درباره پیامدهای تصمیم اسرائیل گفتگو خواهیم کرد."

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که جورج میچل، نماینده آمریکا در امور خاورمیانه، روز دوشنبه به منطقه سفر می کند تا با مقام های اسرائیلی و فلسطینی گفتگو کند.

هم زمان، ۸۷ سناتور طی نامه ای مشترک از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند که نگذارد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان مذاکرات صلح را ترک کند.

محمود عباس روز دوشنبه در فرانسه از اسرائیل خواست تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری را که مهلت آن روز یکشنبه پایان یافت، برای سه تا چهار ماه دیگر تمدید کند.

محمود عباس گفت تمدید تعلیق می تواند شانس به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح را که اخیرا از سر گرفته شده افزایش دهد.

او که به اتفاق نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس شرکت کرده بود گفت با پایان مدت تعلیق شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری، در باره قطع یا ادامه مذاکرات صلح تصمیم فوری نخواهد گرفت.

مقامات فلسطینی می گویند روز چهارشنبه هفته جاری برای تصمیم در باره واکنش مناسب بحث و گفتگو خواهند کرد و سپس هفته آینده مسئله را در اجلاس اتحادیه عرب مطرح خواهند کرد.

رسانه های اسرائیلی می گویند خانه سازی های جدید در چند شهرک یهودی نشین در کرانه باختری، شروع شده است.

برخی از شهرک نشینان یهودی انقضای تعلیق را جشن گرفتند و با هوا کردن بادکنک کار احداث یک مدرسه پرستاری را آغاز کردند.

گفته می شود مجوز ساخت حدود دو هزار واحد مسکونی دریافت شده و رهبران شهرک نشینان می گویند برنامه خانه سازی را هر چه سریع تر شروع می کنند.

پیشتر، محمود عباس هشدار داده بود که گفتگوهای صلح را تنها در صورت تمدید تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، ادامه خواهد داد.

آمریکا از اسرائیل خواسته مدت تعلیق شهرک سازی را تمدید کند و مذاکره کنندگان آمریکایی می‌گویند به اعتقاد آنان نجات روند صلح امکان پذیر است.

دقایقی پس از پایان این تعلیق، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، فلسطینیان را ترغیب کرد به مذاکرات صلح ادامه دهند.

احزاب دست راستی اسرائیل به آقای نتانیاهو هشدار داده اند چنانچه مانع از گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری شود، از دولت ائتلافی او خارج خواهند شد.

آقای نتانیاهو می گوید که اسرائیل آماده است به گفتگوهای صلح با تشکیلات خودگردان فلسطین در روزهای آینده ادامه دهد.

این مذاکرات اخیرا و پس از یک وقفه بیست ماهه از سرگرفته شد. حدود نیم میلیون یهودی در شهرک هایی که در کرانه باختری ساخته شده زندگی می کنند.

مطالب مرتبط