چین درباره 'زندان های سیاه' برای شاکیان تحقیق می کند

دو زن در کوچه ای در کاخ امپراطوری در پکن
Image caption شکایت بردن به دولت مرکزی یک سنت دیرینه در چین است

پلیس چین درحال تحقیق درباره ادعاهای تبانی یک شرکت امنیتی با مقام های رسمی، و بازداشت شاکیان و حبس آنها در زندان های مخفی موسوم به "زندان های سیاه" است.

رسانه های دولتی گزارش دادند که پلیس، رئیس و مدیرکل این شرکت به نام "خدمات امنیتی آنیواندینگ" را دستگیر کرده است.

ادعا می شود که آنها برای ربودن و زندانی کردن افرادی که برای شکایت درباره بی عدالتی ها در منطقه سکونت خود به پکن می رفتند، از دولت های محلی پول می گرفتند.

این شرکت اتهامات وارده را رد کرده است.

گروه های حقوق بشر می گویند که صدها زندان از این نوع در چین وجود دارد و بازداشتی ها اغلب مورد بدرفتاری قرار می گیرند - اما دولت چین وجود آنها را انکار کرده است.

'کتک خورد' شاکیان

روزنامه "دیلی چین" به نقل از سایر رسانه های این کشور نوشت که ژانگ جون رئیس و ژانگ جی، مدیر کل شرکت آنیواندینگ به اتهام "بازداشت غیرقانونی مردم و فعالیت های درآمدزای غیرقانونی" بازداشت شدند.

این روزنامه نگفت که این دو نفر چه زمانی دستگیر شدند.

این شرکت متهم است که به یک افسر رابط دولت های محلی که در پکن مستقر است، کمک کرد تا شاکیانی را که برای گزارش بی عدالتی های محلی به پکن می آمدند بازداشت کند. سنت شکایت از طریق طومارنویسی به دوران امپراطوری چین برمی گردد.

گزارش ها حاکیست که این شرکت بابت هر روز بازداشت یک شاکی از دولت های محلی و استانی تا 300 یوان می گرفت به طوری که در سال 2008 بیش از سه میلیون دلار درآمد داشته است.

طومارنویسان ادعا می کنند که هفته ها یا ماه ها محبوس بودند و تلفن های همراه و کارت شناسایی آنها در دوران بازداشت ضبط می شد. بعضی از آنها نیز می گویند در دوران بازداشت مورد بدرفتاری فیزیکی قرار می گرفتند.

سازمان دیده بان حقوق بشر نوامبر گذشته در گزارشی اعلام کرد که با 38 نفر که می گویند قربانی این بازداشت های اجباری به دلیل تلاش برای تسلیم شکایات به مقام های دولت مرکزی بودند مصاحبه کرده است. بعضی از آنها گفتند که کتک خورده اند.

براساس این گزارش از آنجا که مقام های محلی براساس شمار دادخواهی های رسیده از محل خدمتشان مجازات می شوند، این انگیزه ای است تا از انتقال شکایات به پایتخت جلوگیری کنند.

فلیم کاین، محقق بخش آسیای دیده بان حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه گفت که تحقیقات پلیس درباره سازمان خدمات امنیتی آنیواندینگ یک "تحول دلگرم کننده" است.

اما او گفت که این تنها سر کوه یخی است که از آب بیرون زده و دیده می شود.

او گفت: "واقعیت این است که مشکل زندان های سیاه از یک شرکت واحد خیلی فراتر می رود. این شامل شبکه ای از مقام های دولتی، نیروهای امنیتی، شمار عظیمی از اوباش لباس شخصی و ده ها مرکز فقط در پکن است."

"اقدامی موثر علیه زندان های سیاه نیازمند اراده ای سیاسی برای یافتن و بستن همه آنها، آزاد کردن همه بازداشتی ها و محاکمه عاملان است."

مطالب مرتبط