مدودف، شهردار پرقدرت مسکو را برکنار کرد

لوژکف
Image caption یوری لوژکف از سال 1992 تا کنون، شهردار مسکو بود

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه یوری لوژکف، شهردار مسکو را که یکی از پرقدرت ترین سیاستمداران این کشور محسوب می شود، برکنار کرده است.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است که عزل آقای لوژکف به دلیل سلب اعتماد رئیس جمهوری روسیه از وی است.

از چند هفته قبل که رسانه های دولتی روسیه یوری لوژکف، را متهم به فساد و بی لیاقتی کرده بودند، شایعاتی در باره احتمال برکناری وی شنیده می شد.

آقای لوژکف، اتهاماتی را که به او وارد شده رد کرده است.

همچنین به یلنا باتورینا، همسر میلیاردر وی نیز اتهام فساد وارد شده است.

قانون اساسی روسیه به رئیس جمهوری این کشور اختیار عزل شهردار پایتخت و نیز فرمانداران محلی و انتصاب جانشینان آنان را می دهد.

از شهردار مسکو انتقاد شده بود که هنگامی که چند ماه قبل این شهر در آتش می سوخت، وی در تعطیلات به سر می برد.

اخیرا نیز در تلویزیون دولتی روسیه از او چندین بار در ارتباط با وضع بد ترافیک مسکو و تخریب بناهای تاریخی پایتخت انتقاد شده بود.

یوری لوژکف که 74 سال دارد از سال 1992 شهردار مسکو بوده و یکی از اعضای ارشد حزب روسیه متحد، که طرفدار کرملین است، محسوب می شد.

حتی قبل از مطرح شدن ولادیمیر پوتین، از وی به عنوان کسی نام برده می شد که شانس احراز مقام ریاست جمهوری روسیه را دارد.

ریچارد گالپین خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید منازعه در بالاترین سطح سیاست های روسیه، هنگامی شروع شد که شهردار روسیه با نوشتن مقاله ای در یک روزنامه، از دمیتری مدودف که خواستار قدرت بیشتر رهبری ملی شده بود، انتقاد کرد.

به نظر می رسید کاخ کرملین منتظر بود تا آقای لوژکف داوطلبانه استعفا دهد ولی روز گذشته وی پس از بازگشت از یک هفته تعطیلات در اتریش، به خبرنگاران گفته بود قصد استعفا ندارد.

هنوز آقای لوژکف به بیانیه کاخ کرملین مبنی بر عزل او از سمت شهردار مسکو، واکنشی نشان نداده است.

مطالب مرتبط