دولت چین به کمیته صلح نوبل هشدار داد

لیو شیاباو

دولت چین به کمیته اعطا کننده جایزه نوبل صلح هشدار داده است که از دادن این جایزه به لیو شیاباو، از چهره های شناخته شده مخالف دولت پکن خودداری کند.

مقامات وزارت خارجه چین می گویند دادن جایزه نوبل صلح به این مخالف دولت چین با اصول و موازین اعطای جایزه نوبل در تضاد است.

آقای لیو به دلیل فعالیت هایش در جهت برقراری دموکراسی و ارتقای حقوق بشر در چین اکنون در حال گذراندن یک دوره طولانی حبس در زندان است.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین به گزارشگران در پکن گفت که لیو شایاباو به دلیل زیرپا گذاشتن قوانین چین زندانی شده است و به همین دلیل دادن جایزه نوبل صلح به او پیامی غلط به جهان می فرستد.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که اعطای جایزه نوبل صلح به آقای لیو با آرمان های بنیانگذار این جایزه که ارتقای صلح و دوستی بین ملل و اجتناب از تسلیحات است، تضاد دارد.

لیو شیاباو به دلیل تهیه پیش نویس سندی موسوم به منشور ۰۸ که در آن جمعی از روشنفکران و فعالان چینی خواستار برقراری دموکراسی چندحزبی در چین و رعایت حقوق بشر در این کشور شدند، به ۱۱ سال زندان محکوم شد و در حال حاضر دوره حبس خود را می گذراند.

بیش از یکصد پژوهشگر، حقوقدان و فعال چینی کمیته اعطا کننده جایزه صلح نوبل را ترغیب کرده اند که امسال جایزه خود را به لیو شیاباو بدهد.

واسلاو هاول، رییس جمهور پیشین جمهوری چک نیز یکی دیگر از چهره های سرشناسی است که از این درخواست حمایت کرده است.

گییر لونستا، رئیس انستیتو نوبل در نروژ روز دوشنبه گفت که یک مقام بلندپایه چین به او هشدار داده است که اعطای جایزه صلح نوبل به لیو شیاباو، روابط نروژ و چین را خدشه دار خواهد کرد.

چین و نروژ در حال حاضر مشغول انجام مذاکره در مورد توافق تجاری دوجانبه ای هستند که به اعتقاد برخی ممکن است مقدمه ای برای حصول توافقی جامع تر بین چین و اتحادیه اروپا باشد.

به علاوه صنایع نفتی در کشور نفت خیز نروژ همچنین علاقمند به صدور تکنولوژی و دانش خود در زمینه اکتشاف منابع نفتی ساحلی به چین هستند.

مسئولان شرکت نفت استات اویل نروژ، ماه گذشته نسبت به امکان اجرای پروژه های اکتشاف گاز در چین ابراز امیدواری کرده بودند.

اعطای جایزه نوبل صلح به دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت در سال ۱۹۸۹ ، سالی که ماموران امنیتی چین معترضان را در میدان تیان آن من سرکوب کردند، خشم دولت چین را برانگیخت.

سال گذشته هم که هو جیا، یکی دیگر از مخالفان دولت چین نامزد دریافت جایزه نوبل صلح شد، مقامات چین سعی کردند اعضای کمیته نوبل را تحت فشار قرار دهند.

کمیته اعطا کننده جایزه نوبل صلح تا ده روز دیگر رای نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط