برنامه صدور شناسنامه های مدرن در هند آغاز شد

هند
Image caption آقای سینگ روز چهارشنبه گفت آغاز روند صدور شناسنامه لحظه ای مهم در تاریخ هند است

هند روز چهارشنبه (29 سپتامبر)، برنامه ای بلندپروازانه را برای صدور کارت هویت آغاز کرده که بر اساس آن مشخصات بیش از یک میلیارد نفر جمعیت این کشور در یک پایگاه اطلاعاتی مرکزی گردآوری خواهد شد.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند و سونیا گاندی، رهبر حزب کنگره هند، آغاز اجرای این برنامه را اعلام کردند.

صدور شناسنامه های جدید که با روش های مدرن فن آوری بیومتریک صورت می گیرد و قرنیه چشم افراد هم اسکن می شود، از یک روستای کوچک در غرب این کشور آغاز شده است.

امروز به 10 نفر سکنه این روستا، از جمله سه کودک، شماره شناسنامه داده شد.

شماره شناسنامه های جدید دوازده رقمی است.

در هند ثبت تولد همگانی نیست و مقام های این کشور امیدوارند که این پایگاه اطلاعاتی تا چهار سال دیگر شرایطی فراهم کند که نه تنها برای همه شناسنامه صادر شود و تصویری دقیق از جامعه هند به دست آید بلکه همچنین از تقلب در دریافت کمک های دولتی جلوگیری شود.

برنامه تهیه و صدور شناسنامه احتمالا به فقیران و گروه هایی که در حاشیه قرار گرفته اند، کمک می کند به خدمات عمومی و مزایای دولتی راحت تر دسترسی داشته باشند. از آنجایی که این افراد مدارک رسمی ندارند به این امکانات نیز دسترسی نداشته اند.

هند گفته است این اولین بار در سراسر جهان است که صدور شناسنامه به صورت آنلاین در چنین مقیاس وسیعی انجام می شود.

آقای سینگ روز چهارشنبه گفت آغاز روند صدور شناسنامه لحظه ای مهم در تاریخ هند است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از او گزارش کرد که شناسنامه های جدید باعث می شود حقوق فقیران و کسانی که در موقعیت ضعیف قرار دارند، از جمله زنان، تقویت شود.

نندان نیلکانی، میلیاردر در حوزه تکنولوژی اطلاعات، که دولت هند از او خواسته بود این برنامه را اداره کند، در مراسم راه اندازی صدور شناسنامه های بیومتریک حضور داشت.

منتقدان گفته اند که انجام این برنامه میلیاردها دلار هزینه در بر دارد و ابراز نگرانی کرده اند که مقام های این کشور به بهانه صدور شناسنامه بیش از اندازه از مردم اطلاعات شخصی جمع آوری می کنند.

آنها همچنین گفته اند که این برنامه به طور واقعی تغییری مثبت در نظام اداری فاسد و ناکارآمد هند ایجاد نخواهد کرد.

برخی گفته اند که به جای بهتر کردن دسترسی فقیران به خدمات باید کیفیت خدمات بهبود یابد.

هند در ماه آوریل امسال برای اولین بار با گرفتن عکس و انگشت نگاری از همه افراد بالای پانزده سال سن سرشماری سراسری انجام داد.

بیش از دو و نیم میلیون نفر از مسئولان در هند موظف شدند طی یک سال آینده از هم وطنان خود در باره موضوعات مختلف سوال کنند. مذهب و اشتغال از جمله این سوالات است.

آنها همچنین از این فرصت استفاده می کنند که از افراد بالای پانزده سال در باره استفاده از تلفن سیار، اینترنت، داشتن حساب بانکی و دسترسی مردم مناطق مختلف به آب آشامیدنی سوال کنند.

تازه ترین سرشماری در هند که از اول آوریل آغاز شده است، بزرگترین سرشماری در سراسر جهان محسوب می شود.

هزینه این سرشماری، که در دو قسمت انجام می گیرد، بالغ بر نیم میلیارد دلار است.

سرشماری در هند تنها منبع معتبر اطلاعات اولیه در هند است و صرفا برای تعیین خط مشی دولت در حوزه سیاست کاربری ندارد بلکه همچنین مورد استفاده شرکت های خصوصی است. آنها از طریق سرشماری بازارهای بالقوه برای محصولات خود را شناسایی می کنند.

مطالب مرتبط