تظاهرات علیه سیاست های اقتصادی در شهرهای مختلف اروپا

تظاهرکنندگان در بروکسل
Image caption تظاهرکنندگان روز چهارشنبه از جمله در بروکسل تظاهرات کردند

ده ها هزار نفر از مردم که از اطراف اروپا می آمدند روز چهارشنبه در شهر بروکسل تظاهرات کرده اند تا اعتراض خود را به سیاست های ریاضت اقتصادی که توسط برخی دولت های اتحادیه اروپا در پیش گرفته شده نشان دهند.

در اسپانیا نیز یک اعتصاب عمومی در جریان است و تظاهرکنندگان در بارسلون با ماموران پلیس درگیر شده اند و یک اتومبیل پلیس را آتش زده اند.

سایر اعتراضات علیه سیاست های ریاضتی در یونان، ایتالیا، جمهوری ایرلند و لتونی برگزار شده است.

اتحادیه های کارگری می گویند که کارگران اتحادیه اروپا ممکن است بزرگترین قربانیان یک بحران مالی باشند که بانکداران و تاجران عامل شروع آن بوده اند.

بسیاری از دولت های 27 کشور عضو اتحادیه اروپا اقدام به کاهش رنج آور حقوق، مزایای بازنشستگی و اشتغال کرده اند تا به مشکلات کسری بودجه و بدهی های شدید رسیدگی کنند.

روز چهارشنبه دولت پرتغال در تلاشی برای کاهش میزان بدهی کشور، پیشنهادهایی را برای کاهش حقوق کارمندان دولت و مخارج عمومی، و همزمان افزایش مالیات ارائه کرد.

در یونان و جمهوری ایرلند میزان بیکاری در بالاترین حد طی یک دهه اخیر است، درحالی که میزان بیکاری در اسپانیا ظرف سه سال دو برابر شده است.

در بریتانیا دولت برای کاهش مخارج تا 25 درصد در برخی بخش ها برنامه ریزی می کند، درحالی که فرانسه شاهد تظاهرات خشم آلودی علیه طرح بالا بردن حداقل سن بازنشستگی بوده است.

پیش از تظاهرات بروکسل، پلیس در اطراف مقر اتحادیه اروپا حلقه ای امنیتی ایجاد کرد و بانک ها و مغازه ها را تحت حفاظت قرار داد. اتحادیه های کارگری شعار "نه به ریاضت، اولویت با اشتغال و رشد" را برای تظاهرات این روز برگزیده اند.

ده ها هزار تظاهرکننده که بسیاری از آنها بادکنک های بزرگ و پلاکاردهای قرمز و سبز در دست داشتند به سوی ساختمان های اتحادیه اروپا در پایتخت بلژیک راهپیمایی کردند.

ژان کلود مایلی رئیس اتحادیه کارگری "فورس اووریه" فرانسه، در سخنانی در این تظاهرات گفت که هنوز برای بازاندیشی درباره تدابیر ریاضتی وقت هست.

او به بی بی سی گفت: "هرگز دیر نیست زیرا تدابیر ریاضتی در مرحله به اجرا در آورده شدن است."

اتحادیه های کارگری در اسپانیا اولین اعتصاب عمومی کشور در هشت سال گذشته را با راهپیمایی در میان پایتخت انجام دادند.

در این روز انبوهی از تظاهرکنندگان در اطراف ایستگاه های اتوبوس و مترو تجمع کردند و فقط تعداد کمی از اتوبوس ها مسافر می بردند. حرکت بسیاری از قطارهای سریع السیر لغو شد و تنها حدود 25 درصد قطارهای مسافری خدمات ارائه کردند.

گروه هایی از اعتصاب کنندگان وارد مغازه ها و بانک ها شدند تا آنها را وادار به بستن کنند.

حتی خطوط هوایی "آیبریا" گفت انتظار دارد فقط 35 درصد پروازهای معمول را انجام دهد.

کریستین فریژر خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید که کارگران در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از این مساله ابراز سرخوردگی می کنند که آنها هزینه اشتباهات بانک ها و بخش مالی را می پردازند.

روند بهبود اقتصادی شکننده است و روند بهبود در برخی کشورها هنوز شروع نشده است و بسیاری نگرانند که کاهش مخارج می تواند باعث دردسر بیشتر شود.

خبرنگار ما می گوید که به طور خلاصه این جدالی میان تدابیر ریاضتی و تدابیر تشویقی، کاهش مخارج یا افزایش مصرف است، و افکار در این زمینه دچار دودستگی شدید و تلخ است.

مطالب مرتبط