تلاش آمریکا و اروپا برای نجات مذاکرات صلح خاورمیانه

میچل با نتانیاهو
Image caption نماینده آمریکا در خاورمیانه گفت راه صلح پر دست انداز است

در بحبوحه نگرانی ها از شکست دور تازه مذاکرات صلح خاورمیانه، جورج میچل، نماینده آمریکا در منطقه، روز پنجشنبه (30 سپتامبر)، وارد رام الله شد تا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان، ملاقات و گفتگو کند.

در همین حال، بارونس اشتون، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نیز قرار است برای شرکت در گفتگوهای دو روزه 'بحران'، وارد خاورمیانه شود.

خانم اشتون با رهبران فلسطینیان و اسرائیل ملاقات خواهد کرد.

فلسطینیان تهدید کرده اند که اگر اسرائیل تعلیق موقت ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن را که روز یکشنبه (26 سپتامبر)، پایان یافت، تمدید نکند از مذاکرات صلح خارج می شوند.

مذاکره کنندگان فلسطینی موضع خود را که در این مورد سازش نمی کنند، تکرار کرده اند.

بارونس اشتون با انتشار بیانیه ای تصریح کرد که اتحادیه اروپا متاسف است که اسرائیل تصمیم گرفته این توقف 10 ماهه را تمدید نکند. آمریکا نیز گفته است از تغییر مسیری که در روند مذاکرات رخ داده متاسف است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است اگر تعلیق شهرک سازی تمدید شود ائتلاف راستگرای او دستخوش اختلاف نظر می شود.

اما فلسطینیان می گویند اگر شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی که قرار است بک کشور فلسطینی را تشکیل دهد،گسترش یابد، دلیلی برای ادامه مذاکرات صلح وجود ندارد.

مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و فلسطینیان حدود چهار هفته پیش در واشنگتن از سر گرفته شد.

به دنبال ملاقات روز گذشته آقای میچل با رهبران اسرائیل، نماینده آمریکا در خاورمیانه گفت راه رسیدن به صلح پر دست انداز است اما در عین حال او اشاره ای به احتمال سازش میان دو طرف متخاصم نکرد.

آقای عباس روز چهارشنبه گفت بعد از گفتگو با رهبران عرب در قاهره، پایتخت مصر، در باره ادامه مذاکرات صلح تصمیم گیری می کند اما به گفته سخنگوی اتحادیه عرب این ملاقات دو روز به تعویق افتاده است تا فرصت بیشتری برای نجات مذاکرات صلح فراهم شود.

گروه حماس، که اختیار نوار غزه را در دست دارد و در مذاکرات شرکت ندارد، از آقای عباس مصرانه خواسته است مذاکرات صلح را ترک کند.

بیش از 430 هزار یهودی در شهرک های کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی زندگی می کنند.

جامعه جهانی این شهرک ها را غیرقانونی می داند.

مطالب مرتبط