دولت تاجیکستان خواستار خلع سلاح فرماندهان مخالف شد

Image caption طول ده روز اخیر ارتباط تلفنی با منطقه رشت محدود است

مقامات امنیتی تاجیکستان هشدار داده اند که اگر پیکارجویان مخالف دولت در منطقه رشت در شرق این کشور سلاح های خودرا به زمین نگذارند، آنها را از بین می برند.

این در حالی است که معاونان اول همه نهادهای قدرتی تاجیکستان عازم منطقه رشت شده‌اند. گزارش شده که هدف از این سفر مذاکره با فرماندهان مخالفان پیشین اسلامی دولت است.

در عین حال برخی منابع این نهادها از احتمال آغاز عملیات گسترده علیه “سلاح بدستان” اظهار نظر می‌کنند.

به نوشته برخی از خبرگزاری ها، دبیر شورای امنیت گفته است که “اگر این افراد خلع سلاح نشوند، نابود خواهند شد”.

امیرقول عظیم اف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان که فعلاً در منطقه رشت است، اظهار داشته است که “دولت برای نابود ساختن افراد مسلح نیروی کافی دارد”.

وی افزوده است: “ما اطلاع کافی داریم که کدام کشور خارجی در ناآرامیهای اخیر در تاجیکستان دست دارد و کدام گروههای مسلح از سوی آنها پشتیبانی می‌شوند”.

در همین حال، منابع نهادهای قدرتی تاجیکستان می‌گویند که حالا به منطقه رشت هیئتی متشکل از معاونان اول رهبران نهادهای قدرتی کشور اعزام شده‌اند.

فریدون محمدلی یف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان خبر داد که از جمله رمیل نادراف، معاون اول وزیر دفاع و فرمانده ستاد نیروهای مسلح تاجیکستان در منطقه رشت است.

به گفته وی، نیروهای دولتی در این منطقه به تعداد لازم مستقرند و برای انجام عملیات بازداشت افراد مسلح از امکانات و لوازم ضروری برخوردار می‌باشند.

تشنج اوضاع در منطقه رشت بعد از حمله افراد مسلح به کامیونهای وزارت دفاع که دست کم 26 کُشته بر جای گذاشت، شدت گرفت.

دولت تاجیکستان افراد مسلح مرتبط با گروه های “ملا عبدالله‌”، “علی بیدک” و میرزاخوجه احمداف را در این حمله مقصر می‌دانند. هر چند "علی بیدک" و میرزاخوجه احمداف قبل از اعلام این اتهامات هر گونه رابطه خود را با این حادثه رد کرده بودند.

این در حالیست که از ده روز قبل بدین سو، ارتباط تلفنی با منطقه رشت قطع شده و خبرنگاران نمی‌توانند با منابع مستقل در محل حادثه تماس بگیرند.

نهادهای قدرتی تاجیکستان در باره عملیات در رشت اطلاع اندکی می‌دهند و دلیل این امر را "وارد نکردن اخلال به جریان عملیات" می‌خوانند. اخیراً اعلام شد که نهادهای امنیتی به بازداشت دو تن از جانبداران میرزاخوجه احمداف موفق شده‌اند.

در همین حال داداجان عطاالله، خبرنگار تاجیک مقیم مسکو و از مخالفان دولت تاجیکستان روز گذشته در مصاحبه با سایت اینترنتی “فغانه.رو” گفته است که طبق اطلاع وی، ساکنان محلی پرواز چرخبال های نظامی روسیه و جنگنده‌های قزاقستان را در حریم هوایی این منطقه مشاهده کرده‌اند.

به اعتقاد آقای عطاالله، دولت تاجیکستان خود برای تشنج اوضاع در شرق کشور علاقه‌مند هست، زیرا قصد دارد از این راه، مخالفان باقیمانده خود را در این منطقه سرکوب کند.

ولی صاحب‌نظران می‌گویند، حل قضیه رشت از راه نظامی غیرممکن است. حزب نهضت اسلامی و حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان با پخش بیانیه هایی اعلام داشتند که مکالمه تنها راه به اعتدال آوردن وضع در شرق تاجیکستان است.

حزب دموکرات تاجیکستان خواستار تأسیس کمیسیون بین‌المللی برای تحقیق حوادث اخیر در تاجیکستان شد و کارشناسان، دلیل این تقاضا را نبود اعتماد به اطلاعات رسمی در باره این حوادث عنوان می‌کنند.

مطالب مرتبط