ائتلاف ملی عراق، نوری مالکی را نامزد پست نخست وزیری اعلام کرد

نوری مالکی
Image caption آقای مالکی باید سایر جناح های سیاسی را متقاعد کند تا در تشکیل دولت به او کمک کنند

ائتلاف ملی که بزرگ ترین جناح شیعه در پارلمان عراق است می‌گوید نوری مالکی را به عنوان نامزد پست نخست وزیری انتخاب کرده است.

انتظار می رود این تصمیم به ماه ها بلاتکلیفی در صحنه سیاسی عراق پایان داده و به آقای مالکی اجازه دهد دولت جدید خود را تشکیل دهد.

ائتلاف ملی حزب حکومت قانون آقای مالکی و سایر جناح های شیعه مذهب را در یک جا گرد آورده است.

طرفداران مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی از جمله این جناح ها هستند.

آقای مالکی که در حال حاضر نخست وزیر عراق است، اکنون باید سایر جناح های سیاسی را متقاعد کند که به اختلافات خود پایان دهند و به اتفاق او برای تشکیل یک دولت جدید تلاش کنند.

انتخابات پارلمانی عراق در ماه مارس سال جاری میلادی برگزار شد ولی هیچ یک از دو حزب اصلی نتوانسته بودند تعداد کرسی های لازم برای تشکیل دولت را به دست آورند.

دراین انتخابات ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی که متشکل از سنی های سکولار بود و ائتلاف ملی نوری مالکی، که جناح های شیعه را در یک جا گرد آورده بود، بیشترین آرا را به دست آوردند.

برخی از تحلیلگران می گویند در صورتی که آقای مالکی امتیازات زیادی به ائتلاف العراقیه ندهد، شرکت این ائتلاف در تشکیل دولت چندان محتمل به نظر نمی رسد.

علاوه بر این مذاکرات برای تشکیل دولت ممکن است چند هفته و یا حتی چند ماه طول بکشد و در صورتی که چانه زدن ها بر سر پست ها به درازا بکشد احتمال خطر طولانی تر شدن خلأ سیاسی وجود دارد.

مطالب مرتبط