ژاپن در باره افزایش نیروهای دریایی مرزی چین ابراز نگرانی کرد

Image caption نخست وزیر ژاپن از چین مصرانه خواست به عنوان یکی از اعضای جامعه بین المللی مسئولانه رفتار کند

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، می گوید از این که چین شمار نیروهای نظامی خود را در مرز خاکی و آبی دو کشور افزایش داده، نگران است.

او از چین مصرانه خواست به عنوان یکی از اعضای جامعه بین المللی مسئولانه رفتار کند.

آقای کان به پارلمان ژاپن گفت روابط حسنه با چین برای ژاپن امری مهم است اما افزود این کشور نگران است که چین قدرت دفاعی خود را در حالی تقویت کرده که انگیزه اش از این کار روشن نیست.

نخست وزیر ژاپن در سخنان خود خطاب به پارلمان این کشور گفت چین فعالیت نیروی دریایی اش از اقیانوس هند تا دریای شرق چین را بیشتر کرده است.

از سه هفته پیش که یک کشتی ماهیگیری چین با دو کشتی گارد ساحلی ژاپن در نزدیکی رشته جزایر مورد مناقشه دو طرف در دریای شرق چین تصادف کرد میان دو کشور جدلی در گرفته است که در روابط آنها در سال های اخیر بی سابقه بوده است.

چین از این که ژاپن ناخدای کشتی ماهیگیری را بازداشت کرد بسیار خشمگین شد و از ژاپن خواست عذرخواهی کند و خسارت بپردازد. با این که ناخدا بعدا آزاد شد دولت چین روابط عالی خود را با ژاپن به حال تعلیق درآورد، صدور فلزات کمیاب به ژاپن را متوقف کرد و چهار شهروند ژاپنی را به اتهام ورود غیرقانونی به یک منطقه نظامی بازداشت کرد.

سه تن از این افراد روز جمعه آزاد شده و به ژاپن بازگشته اند اما نفر چهارم همچنان در بازداشت است.

چین اوایل امسال اعلام کرد هزینه های نظامی خود را امسال تا هفت و نیم درصد افزایش خواهد داد.

بسیاری از کارشناسان باور دارند که رقم واقعی هزینه های نظامی چین بسیار بالاتر آن چیزی است که رسما اذعان می کند.

مقام های چین می گویند که بودجه سرانه این کشور برای مقاصد نظامی کمتر از کشورهای دیگر، مانند آمریکاست.

در تحولی دیگر، چین به جهانگردان این کشور در ژاپن هشدار داده است مراقب امنیت جانی خود باشند.

این هشدار در پی آن مطرح شده است که دو روز پیش سرنشینان اتوبوسی حامل یک گروه جهانگرد چینی در ژاپن مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

اتوبوس این گروه در شهر فوکوکا، در جنوب شرق ژاپن توسط چند خودروی شهروندان ژاپنی محاصره شد که باعث شد جهانگردان بترسند و برای امنیت جانی خود نگران شوند.

رسانه های محلی در این شهر گفتند که سرنشینان این خودروها برای بیست دقیقه به اتوبوس جهانگردان لگد می زدند و با فریاد به آنها ناسزا می گفتند.

مطالب مرتبط