ملی گرایان ترکیه در مکان مقدس ارامنه راهپیمایی کردند

Image caption آنی، که مکانی باستانی و خالی از سکن، در گذشته پایتخت قرون وسطایی پادشاهی ارامنه در استان کارس بوده است

گروهی از ملی گرایان مسلمان ترکیه در ویرانه یک کلیسای تاریخی مسیحیان نماز خوانده اند؛ اقدامی که ممکن است باعث بروز تنش میان آنها ارامنه شود.

صدها ملی گرا به ویرانه کلیسای جامع آنی، که از قرن یازدهم میلادی به جای مانده و در شرق ترکیه قرار دارد، سفر کرده تا پیروزی مسلمانان بر مسیحیان را جشن بگیرند.

گفته می شود که این اقدام در واکنش به بازگشایی ماه گذشته یک کلیسای تاریخی دیگر ارامنه در ترکیه انجام گرفته است.

ماه گذشته (روز نوزدهم سپتامبر)، ارامنه از سراسر جهان به کلیسای دریاچه وان آمدند تا در مراسم عشای ربانی شرکت کنند.

آنی، که مکانی باستانی و خالی از سکنه است، در گذشته پایتخت قرون وسطایی پادشاهی ارامنه در استان کارس بوده است.

"دولت باچلی"، رئیس حزب اقدام ملی گرایی ترکیه، هدایت مسلمانانی را در دست داشت که امروز (جمعه، 1 اکتبر)، در محل کلیسای آنی نماز خواندند.

این حزب گفته است که از آلب ارسلان، حاکم مسلمانی که در سال 1064 صلیب کلیسای جامع آنی را از جا کند و در این محل نماز گزارد، پیروی می کند.

ماه گذشته، برای اولین بار در صد سال گذشته، دعاگزاران ارمنی در کلیسای وان مراسم مذهبی برگزار کردند.

این کلیسا که در جزیره ای در میان دریاچه وان قرار دارد، در جریان قتل عام ارامنه در جنگ جهانی اول تخریب شد و اخیرا (در سال 2007)، توسط دولت ترکیه مرمت شد.

دولت ترکیه اجازه داد در این مکان عشای ربانی برگزار شود به این امید که نشان دهد که این کشور به دنبال مصالحه با ارامنه است اما برخی در این کشور این اقدام را به عنوان حرکتی تبلیغاتی محکوم کرده اند.

برخی از مسیحیان در مراسم عشای ربانی شرکت نکردند و از این که مقام های ترکیه حاضر نشده اند روی بام کلیسا صلیب نصب کنند، شکایت داشتند.

مطالب مرتبط