عراق، رکورددار طولانی ترین بن بست سیاسی جهان

نوری مالکی
Image caption آقای مالکی باید سایر جناح های سیاسی را متقاعد کند تا در تشکیل دولت به او کمک کنند

ائتلاف ملی که بزرگ ترین جناح شیعه در پارلمان عراق است سرانجام نوری مالکی را به عنوان نامزد پست نخست وزیری انتخاب کرده است.

مدتی که تشکیل بالقوه یک دولت جدید در این کشور طول کشیده، سبب شده که عراق رکورد طولانی ترین بن بست سیاسی را بشکند.

این بن بست، که با انتخابات پارلمانی عراق در ماه مارس گذشته شروع شد اکنون از دویست و هشت روز تجاوز کرده است.

در سال 1977، مدت 208 روز طول کشید تا سیاستمداران هلندی بر سر دولت ائتلافی توافق کنند.

تحلیلگران می گویند احتمال دارد که چانه زنی ها بر سر تقسیم پست های وزارتی سبب شود که ادامه بن بست سیاسی از آنچه که انتظار می رود، بیشتر طول بکشد.

نخست وزیری آقای مالکی باید به تصویب پارلمان عراق برسد ولی ائتلاف ملی دارای اکثریت پارلمانی نیست.

این ائتلاف که حزب حکومت قانون آقای مالکی و سایر جناح های شیعه مذهب از جمله طرفداران مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی را در یک جا گرد آورده است، چهار کرسی کمتر از احراز اکثریت پارلمانی دارد.

در انتخابات پارلمانی اخیر عراق هیچ یک از دو حزب اصلی نتوانستند تعداد کرسی های لازم برای تشکیل دولت را به دست آورند.

ایاد علاوی، رهبر ائتلاف العراقیه که رقیب اصلی آقای مالکی است، گفته است با نخست وزیری آقای مالکی مخالفت خواهد کرد و به دولت جدید نخواهد پیوست.

برخی از تحلیلگران می گویند در صورتی که آقای مالکی امتیازات زیادی به ائتلاف العراقیه ندهد، شرکت این ائتلاف در تشکیل دولت چندان محتمل به نظر نمی رسد.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید واقعیت این است که لازم است تمام جناح های اصلی در تشکیل دولت شرکت داشته باشند و کنار گذاشتن ایاد علاوی از آنجا که رهبر ائتلاف سنی مذهبان سکولار است، کار خطرناکی خواهد بود.

جیم میور، می افزاید هیچ یک از دو طرف حاضر نیستند اجازه دهند رهبری دولت جدید را دیگری به عهده بگیرد و تمام بن بست سیاسی موجود ناشی از این وضعیت است.

با توجه به این عوامل چنین به نظر می رسد که مدت بن بست سیاسی عراق به مراتب بیشتر از مدت بن بست سیاسی هلند طول خواهد کشید.

مطالب مرتبط