مخالفت فلسطینیان با مذاکرات صلح در صورت ادامه شهرک سازی

محمود عباس
Image caption محمود عباس قبلا تهدید کرده بود در صورت ادامه شهرک سازی از مذاکرات صلح خارج خواهد شد

مقامات ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین از موضع محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان حمایت کرده و ادامه گفتگو با اسرائیل در صورت از سرگیری شهرک سازی در کرانه باختری را رد کرده اند.

محمود عباس، امروز 2 اکتبر، با مقامات ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین در رام الله در کناره باختری ملاقات کرد تا در باره سرنوشت مذاکرات صلح با اسرائیل و احتمال خروج از این گفتگوها با آنان مشورت کند.

در پی خودداری اسرائیل از تمدید تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، مذاکرات صلح متوقف شده است.

سخنگوی محمود عباس پس از پایان مذاکرات گفت مشورت با میانجیگران آمریکایی ادامه خواهد یافت.

خبرنگاران می گویند محمود عباس تحت فشار فزاینده ای قرار گرفته تا از مذاکرات صلح با اسرائیل کناره گیری کند ولی انتظار نمی رود وی قبل از گفتگو با وزیران خارجه اتحادیه عرب در لیبی تصمیم خود را اعلام کند.

این اجلاس قرار است اواسط هفته جاری برگزار شود.

هفته گذشته مدت ده ماهه تعلیق شهرک سازی برای یهودیان در کرانه باختری پایان یافت.

از آن هنگام تا کنون جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا برای خاورمیانه و سایر میانجیگران صلح، برای ترغیب دو طرف به مصالحه تلاش می کنند ولی هنوز نشانه ای از شکست بن بست مذاکرات دیده نمی شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که از جانب احزاب دست راستی تحت فشار قرار دارد، تا کنون در برابر تقاضاهای بین المللی برای تمدید تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، مقاومت کرده است.

این احزاب به آقای نتانیاهو هشدار داده اند چنانچه مانع از گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری شود، از دولت ائتلافی او خارج خواهند شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید چنانچه موضع آقای نتانیاهو، تا هنگام اجلاس وزیران اتحادیه عرب تغییر نکند، به احتمال زیاد مذاکرات یک ماهه صلح خاورمیانه، محکوم به شکست خواهد بود.

رسانه های اسرائیلی می گویند خانه سازی های جدید در چند شهرک یهودی نشین در کرانه باختری، شروع شده است.

گفته می شود مجوز ساخت حدود 2 هزار واحد مسکونی دریافت شده و رهبران شهرک‌نشینان گفته اند برنامه خانه سازی را هر چه سریع تر شروع می کنند.

مطالب مرتبط