هند تدابیری برای حفظ جان فیل ها اعمال می کند

فیل
Image caption دولت هند برای جلوگیری از کشته شدن فیل ها در تصادف با قطار طرحی جدید آماده کرده است

جیرام رامش، وزیر محیط زیست هند، اعلام کرده است که بودجه‌ای برابر با بیش از یک میلیون و پانصدهزار دلار به برنامه‌ای اختصاص یافته که برای حفاظت از جان فیل هایی طراحی شده که از روی خطوط راه آهن این کشور عبور می کنند.

آقای رامش این خبر را پس از دیدار از محل واقعه ای اعلام کرد که در جریان آن ۷ فیل در نتیجه تصادف با یک قطار کشته شدند. این حادثه ماه گذشته در ایالت بنگال غربی روی داد.

بودجه ای که برای حفاظت از جان فیل ها در نظر گرفته شده به سه طرح اختصاص داده خواهد شد. این طرح ها مربوط به خط آهنی است به طول صد و شصت کیلومتر در شرق سیلیگوری، که از سال ۲۰۰۳ تا کنون ۲۷ فیل در حین عبور از آن کشته شده اند.

براساس یکی از این طرح ها در نزدیکی یک زیستگاه امن محیط زیست، یک زیرگذر احداث خواهد شد. ده برج دیده بانی جدید هم در مسیر قسمت هایی از خط آهن که از میان جنگل ها عبور می کند، ساخته خواهد شد.

طرح سوم هم برای محصور ساختن مکانی است که حادثه اخیر در آن روی داد.

جیرام رامش اخیرا فیل را بخشی از میراث حیوانات هند اعلام کرده است.

فیل های هوشمند

به نظر می رسد که فیل ها زمان رفت و آمد قطارهای مسافربری را می دانند و معمولا هنگام عبور آنها، به خطوط راه آهن نزدیک نمی شوند. اما قطارهای حمل و نقل کالا طبق برنامه مشخصی کار نمی کنند.

به همین دلیل وزیر محیط زیست هند خواهان آن است که در ساعات شب که احتمال حرکت فیل ها بیشتر است، قطارهای باربری از خط آهن دیگری استفاده کنند که در جنوب راه آهن فعلی قرار دارد.

آقای رامش می گوید پیش از هر اقدام دیگری باید سرعت قطارها به ۲۵ کیلومتر در ساعت محدود شود.

طرفداران محیط زیست می گویند سرعت فعلی ۵۰ کیلومتر در ساعت، بیش از اندازه بالاست و اضافه می کنند که در عمل رانندگان قطارها تندتر از این سرعت رانندگی می کنند.

حادثه اخیر پس از آن روی داد که دو بچه فیل در روی خط آهن گیرافتادند و چند فیل بزرگتر به کمک آنها رفتند و در همان زمان یک قطار باربری با سرعت بالا به آنها اصابت کرد.

مطالب مرتبط