اعتراض‌های گسترده به‌ بالا رفتن سن بازنشستگی در فرانسه

تظاهرات در فرانسه
Image caption تظاهرات در فرانسه

صدها هزار نفر در اعتراض به برنامه دولت فرانسه برای بالا بردن سن بازنشستگی، در خیابان های این کشور دست به تظاهرات زدند.

دولت فرانسه قصد دارد سن بازنشستگی را از ۶۰ به ۶۲ سالگی افزایش دهد. بیش از دویست راه پیمایی در اعتراض به این لایحه در سراسر فرانسه برگزار شد.

این لایحه روز سه شنبه در مجلس سنای فرانسه به بحث گذاشته خواهد شد.

از اول ماه سپتامبر تا کنون، یعنی در طی یک ماه گذشته، این سومین باری است که مردم فرانسه در اعتراض به لایحه اصلاحات نظام بازنشستگی دست به تظاهرات می زنند. اما دو راه پیمایی پیشین در روزهای کاری انجام گرفته بود.

ترتیب دهندگان این راه پیمایی ها می گویند هدف آنها بسیج مردمی است که معمولا در تظاهرات شرکت نمی کنند، به عنوان مثال کارگرانی که عضو اتحادیه های کارگری نیستند، و یا زنان و کسانی که کار آزاد دارند.

راه پیمایی ها در شهرها و روستاهای مختلف در سراسر فرانسه برگزار شده است.

مقامات دولتی می گویند که تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات امروز (شنبه ۲ اکتبر) کمتر از دو مورد قبلی بوده، اما اتحادیه های کارگری تاکید می کنند که تعداد هواداران برنامه های آنها رو به افزایش است.

بالا بردن سن بازنشستگی از ۶۰ به ۶۲

سخنان مقامات دولتی نشان می دهد که دولت حاضر به بحث و تبادل نظر در مورد بعضی از بخش های لایحه هست، اما در مورد افزایش حداقل سن بازنشستگی به هیچ وجه جایی برای گفتگو وجود ندارد.

قرار است که روز سه شنبه مجلس علیای پارلمان فرانسه این لایحه را مورد بررسی قرار دهد.

اصلاح نظام بازنشستگی فرانسه برای نیکلا سارکوزی، رئیس این جمهوری، اهمیتی حیاتی دارد. دولت می گوید تنها با اصلاح این نظام است که ادامه حیات نظام بازنشستگی امکان پذیر می شود.

منتقدان این لایحه می گویند که بهای این اصلاحات را فقیرترین مردم جامعه خواهند پرداخت.

مطالب مرتبط