تظاهرات گروه های لیبرال در واشنگتن

تظاهرات واشنگتن
Image caption این گردهمایی پس از تظاهرات اخیر محافظه کاران آمریکا تحت عنوان "احیای عزت" برگزار می شود

هزاران نفر از سراسر آمریکا روز شنبه دوم اکتبر در تظاهرات "یک ملت" در حمایت از حقوق مدنی و فرصت های شغلی و تحصیلی شرکت کردند.

در این تظاهرات که توسط گروه های چپگرا و اتحادیه های کارگری سازمان دهی شده بود، ال شارپتون و جسی جکسون رهبران جنبش مدنی سیاهپوستان آمریکا حضور داشتند.

این گردهمایی پس از تظاهرات ماه گذشته محافظه کاران آمریکا تحت عنوان "احیای عزت" برگزار شد که به دعوت گلن بک، مجری مشهور و جنجال آفرین شبکه خبری فاکس برای آنچه بازگشت به دین می خواند، سازماندهی شده بود.

برگزارکنندگان تظاهرات روز شنبه تاکید داشتند که هدفی سیاسی و حزبی را دنبال نمی کنند، اما شعارهای شرکت کنندگان حاکی از حمایت همه جانبه از باراک اوباما و حزب دمکرات بود.

دمکراتها که اکنون کنترل هر دو مجلس نمایندگان و سنا را بر عهده دارند، ممکن است در انتخابات ماه آینده کنگره در مقابل جمهوریخواهان شکست بخورند.

گروه های لیبرال در آمریکا امیدوارند که بتوانند مردم را به شرکت در انتخابات میاندوره ای کنگره ترغیب کنند و مانع از شکست دمکراتها شوند.

محافظه کاران آمریکا اخیرا با بر پایی چند تظاهرات و نیز به راه اندازی جنبش موسوم به جشن چای (تی پارتی) هیجان زیادی در بین گروه های دست راستی ایجاد کرده اند.

اد شولتز مجری شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی با سخنرانی در تظاهرات گروه های لیبرال، محافظه کاران را عامل مشکلات اقتصادی آمریکا و محدودیت آزادی های فردی دانست.

او گفت این "لحظه ای تعیین کننده" برای آمریکاست و باید این کشور را از نفوذ سیاست های جمهوریخواهان نجات داد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که ادامه مشکلات اقتصادی آمریکا محبوبیت دمکراتها که حزب حاکم هستند را کاهش داده است.

بیش از ۴۰۰ اتحادیه کارگری، طرفداران محیط زیست و فعالان حقوق همجنسگرایان در این تظاهرات شرکت داشتند.

این تظاهرات در محل "نشنال مال" در مقابل بنای یادبود آبراهام لینکلن از روسای جمهور سابق آمریکا که برده داری را لغو کرد برگزار شد.

مطالب مرتبط