نتانیاهو، فلسطینیان را به ادامه مذاکرات صلح ترغیب کرد

میچل و نتانیاهو
Image caption جورج میچل در تلاش برای از سرگیری مذاکرات صلح، تا کنون چندین بار با بنیامین نتانیاهو، ملاقات و گفتگو کرده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، فلسطینیان را ترغیب کرده که با وجود اختلافات بر سر ادامه شهرک سازی برای یهودیان، از مذاکرات صلح کناره گیری نکنند.

آقای نتانیاهو گفت پیدا کردن یک راه حل تازه برای حل این بن بست هنوز امکان پذیر است.

وی توضیح بیشتری در این باره نداد.

سخنگوی دولت اسرائیل در ارتباط با همین موضوع گفت دولت اسرائیل نگرانی های فلسطینیان را درک می کند ولی اسرائیل نیز نگرانی هایی دارد و باید مشکلاتی را که بر سر راه ادامه مذاکرات است به نحوی حل کرد.

وی افزود به همین دلیل است که آقای نتانیاهو، محمود عباس، رهبر فلسطینیان را ترغیب کرده به گفتگوهای صلح ادامه دهد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا در خاورمیانه که تاکنون با رهبران چند کشور عربی ملاقات کرده، امروز در مصر با حسنی مبارک رئیس جمهوری این کشور ملاقات و گفتگو کرد.

وی متعاقبا به اردن رفته و با ملک عبدالله پادشاه این کشور ملاقات و گفتگو خواهد کرد.

این گفتگو ها برای جلب حمایت کشورهای اتحادیه عرب برای ادامه مذاکرات صلح است.

جورج میچل و سایر میانجیگران صلح، برای ترغیب دو طرف به مصالحه تلاش می کنند ولی هنوز نشانه‌ای از شکست بن بست مذاکرات دیده نمی شود.

خبرنگاران می گویند محمود عباس تحت فشار فزاینده ای قرار گرفته تا از مذاکرات صلح با اسرائیل کناره گیری کند ولی انتظار نمی رود وی قبل از گفتگو با وزیران خارجه اتحادیه عرب در لیبی تصمیم خود را اعلام کند.

این اجلاس قرار است اواسط هفته جاری برگزار شود.

در پی خودداری اسرائیل از تمدید تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، مذاکرات صلح متوقف شده است.

هفته گذشته مدت ده ماهه تعلیق شهرک سازی برای یهودیان در کرانه باختری پایان یافت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که از جانب احزاب دست راستی تحت فشار قرار دارد، تاکنون در برابر تقاضاهای بین المللی برای تمدید تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، مقاومت کرده است.

این احزاب به آقای نتانیاهو هشدار داده اند چنانچه مانع از گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری شود، از دولت ائتلافی او خارج خواهند شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید چنانچه موضع آقای نتانیاهو، تا هنگام اجلاس وزیران اتحادیه عرب تغییر نکند، به احتمال زیاد مذاکرات یک ماهه صلح خاورمیانه، محکوم به شکست خواهد بود.

رسانه های اسرائیلی می گویند خانه سازی های جدید در چند شهرک یهودی نشین در کرانه باختری، شروع شده است.

گفته می شود مجوز ساخت حدود 2 هزار واحد مسکونی دریافت شده و نمایندگان شهرک‌نشینان گفته اند برنامه خانه سازی را هر چه سریع تر شروع می کنند.

مطالب مرتبط