سوریه حکم جلب ۳۳ نفر را در ارتباط با ترور رفیق حریری صادر کرد

سعد حریری، نخست وزیر لبنان
Image caption سعد حریری خود پیشتر، بارها، سوریه را به دست داشتن در قتل پدرش متهم کرده بود

سوریه حکم دستگیری سی و سه نفر را در ارتباط با ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان صادر کرده است.

گفته شده که این اشخاص عمدا موجب گمراهی تحقیقات بین المللی در باره ترور رفیق حریری شده اند.

دتلو مهلیس، دادستان آلمانی که مراحل اولیه تحقیقات تحت نظر او صورت گرفته بود، و اشرف ریفی، رئیس پلیس لبنان از جمله این سی و سه نفر هستند.

چند نفر از این عده، این اتهامات را رد کرده و می گویند هدف از این اتهامات لطمه زدن به روابط سوریه و لبنان است.

برخی از تحلیلگران می گویند صدور این احکام به احتمال زیاد به روابط سوریه با سعد حریری، پسر رفیق حریری و نخست وزیر کنونی لبنان صدمه خواهد زد.

سعد حریری در طی یک سال گذشته در صدد بهبود روابط با سوریه برآمده بود.

احکام جلب، همچنین زمانی صادر شده که لبنان خود را برای انتشار علنی نتایج تحقیقات در باره ترور رفیق حریری آماده می کند و به همین دلیل جو سیاسی کشور تنش آلود است.

به عقیده بسیاری از ناظران، صدور این احکام به وضوح انگیزه سیاسی داشته و در لبنان ارزش قانونی ندارد؛ چون جنایت مورد بحث در لبنان اتفاق افتاده و شاکیان و نیز بیشتر متهمان لبنانی هستند.

رفیق حریری، در حادثه بمب گذاری چهارده فوریه ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد.

بعد از کشته شدن وی، انگشت اتهام متوجه سوریه و نیروهای طرفدار این کشور شد و در اثر فشارهای جامعه جهانی و تظاهرات گسترده لبنانی ها، نیروهای سوریه بعد از ۲۹ سال از لبنان خارج شدند.

سعد حریری خود بارها، سوریه را به دست داشتن در قتل پدرش متهم کرده و نسبت به تلاش های سوریه برای برخوردار شدن از "نفوذ گذشته" در لبنان هشدار داده بود.

ولی او اخیرا در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، متهم کردن سوریه به دست داشتن در ترور پدرش، رفیق حریری، را یک اشتباه خواند.

سعد حریری، پیش از تشکیل دادگاه بین المللی برای محاکمه عوامل ترور پدرش، سوریه و ایران را متهم به جلوگیری از تشکیل آن کرده بود.

ولی اخیرا او در مصاحبه خود با الشرق الاوسط گفت متهم کردن سوریه به دست داشتن در این ماجرا، یک اتهام سیاسی بود که بدون بررسی و مطالعه مطرح شد.

وی گفته بود سوریه و لبنان روابط برادرانه و تاریخی داشته و شهادت های نادرست، موجب گمراهی کسانی شده که در باره عوامل ترور رفیق حریری تحقیق می کردند.

مطالب مرتبط