انتشار طرح های اولیه 'مسجد' جنجالی نیویورک

مرکز دینی نیویورک
Image caption طراحان این مرکز می گویند با مسجد خواندن این ساختمان مخالفند زیرا پیروان سایر ادیان هم از آن استفاده می کنند

شاید تا پیش از انتشار طرح های اولیه ساختمان مرکز دینی که قرار است در نزدیکی محل سابق برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک ساخته شود، تصور عمومی ساکنان شهر از این مرکز بسیار متفاوت بود.

شرکت معماری "سوما" که مسئولیت طراحی این ساختمان را بر عهده دارد، این هفته چند طرح اولیه از نمای بیرونی آن را در وب سایت خود منتشر کرد.

در این طرح ها یک ساختمان سفید ۱۶ طبقه بسیار مدرن به چشم می خورد که نمای بیرونی آن با طرح های مشبکی که یادآور معماری اسلامی است پوشیده شده است.

در سپتامبر گذشته، همزمان با جنجالی که بر سر تصمیم کلیسایی در آمریکا برای آتش زدن نسخه هایی از قرآن ایجاد شده بود، مخالفت بخشی از افکار عمومی آمریکا با احداث مسجدی در نزدیکی محل سابق برج های سازمان تجارت جهانی هم اوج گرفت.

ماه گذشته تری جونز، کشیش کلیسایی کوچک در شهر گینزویل فلوریدا قصد داشت در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک، نسخه یا نسخه هایی از قرآن را آتش بزند.

متصدیان ساخت این بنا معتقدند شاید بخش عمده مخالفت هایی که با احداث این ساختمان در محله منهتن نیویورک ابراز شد، به تبلیغات منفی افراط گرایانی نظیر آقای جونز در مورد ماهیت و کارکرد این مرکز ادیان باز می گردد.

شریف الجمال، یکی از مسئولان این پروژه به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "بعید می دانم پس از ساخته شدن این ساختمان مخالفت ها با آن ادامه پیدا کند".

در واقع آقای الجمال معتقد است از ابتدا بر اثر تبلیغات به شدت منفی علیه این طرح، سعی شد تا در مردم تصوری اشتباه در مورد آن ایجاد شود.

آقای الجمال در این مورد گفت: "این ساختمان در محل برج های دوقلو احداث نمی شود و مسجد هم نیست. هویت ما از ما دزیده شده است. افراط گرایان این هویت را از ما دزدیده اند."

Image caption قرار است در این ساختمان چند سالن بزرگ ورزشی و چندین رستوران و نمایشگاه هنری ساخته شود.

در واقع بر اساس اعلام سازندگان این ساختمان که به پروژه "پارک ۵۱" شهرت یافته، قرار است در این مرکز پیروان ادیان مختلف از جمله یهودیان، مسلمانان و حتی کسانی که اعتقاد به وجود خدا ندارند فعالیت داشته باشند.

شاید از همین رو باشد که در طرح مشبک رونمای این ساختمان در میان طرح های موسوم به "عربسک"، ستاره داوود (از نمادهای مذهبی یهودیان) هم به راحتی قابل تشخیص است.

چهار طبقه از شانزده طبقه ساختمان این مرکز دینی به سالن های ورزشی، بدنسازی، استخرهای شنا اختصاص دارد. در عین حال قرار است یک طبقه از این ساختمان به طور کامل مخصوص نگهداری و مراقبت از کودکان باشد.

قسمت های عمده ای هم به چند رستوران، آموزشگاه آشپزی، استودیوهای هنری و فضاهایی مخصوص نمایشگاه و مرکز همایش های فرهنگی اختصاص می یابد.

سازندگان این مرکز همچنین در طبقه دوازدهم ساختمان نمادی جهت یادبود کشته شدگان حادثه یازدهم سپتامبر در نظر گرفته اند.

طراحان و مجریان این طرح می گویند هدف از ساخت چنین مرکزی تنها جذب پیروان ادیانی خاص نخواهد بود، بلکه ایده اولیه فراهم کردن محلی جهت گذران مفید وقت برای ساکنان محلی و همچنین علاقه مندان به آشنایی با ادیان است.

اما شاید آنچه در مورد ساخت این مرکز حساسیت هایی را ایجاد کرده، مربوط به دو طبقه در زیرزمین این ساختمان است که محل برگزاری نماز و نیایش مسلمانان خواهد بود.

برخی از مردم آمریکا ساخت این مجموعه در نزدیکی محل سابق ساختمان مرکز تجارت جهانی را نشانه ای نمادین از برافراشته شدن پرچم اسلام در محلی می دانند که در سال ۲۰۰۱ میلادی، مورد حمله کسانی قرار گرفتند که خود را از جمله پیروان پروپا قرص این دین معرفی می کردند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست