کشته شدن چند نیرو ی دولت تاجیکستان در درگیری با پیکارجویان

Image caption ارتباط تلفنی با منطقه رشت قطع ورفت و آمد مردم به این منطقه محدود شده است

مقامات تاجیکستان از کشته شدن پنج تن از نیروهای ویژه وزارت کشور در جریان درگیری با پیکارجویان اسلامی در شرق این کشور خبر داده اند.

سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است در این درگیری از 2 تا هشت نفر از از افراد گروه های مسلح ضد دولت نیز کشته شده اند.

این مأموران اعضای گروه ویژه پلیس (موسوم به آمان) در ولایت ختلان بوده و برای بازداشت افراد مسلّح که چندی پیش به کامیونهای وزارت دفاع حمله کردند، به منطقه رشت اعزام شده بودند.

منابع محلی در ولایت ختلان می‌گویند که جنازه یتیم سلیماف، یکی از مأموران کشته‌ شده پلیس، روز دوشنبه 4 اکتبر در زادگاهش در ناحیه بلجوان به خاک سپرده شد.

در عملیاتی که در آن نیروهای پلیس ولایت ختلان شرکت کرده‌اند، چهار نفر دیگر نیز کُشته شده و همچنین فرمانده این گروه ویژه پلیس جراحت برداشته است.

خبرگزاری آسیا پلاس ("Asia-plus") از قول منابع امور داخلی در ختلان خبر داده که در این درگیری دو نفر از افراد مسلح مخالف دولت نیز کُشته شده‌اند.

به گفته منابع غیررسمی، حادثه کُشته شدن مأموران "آمان" ولایت ختلان روز شنبه 2 اکتبر رخ داده است. ولی این خبر به طور رسمی تأیید نشده است.

یک منبع دیگر به بی بی سی گفت که این پنج نفر از کارمندان پلیس نه در جریان یک درگیری، بلکه در روزهای مختلف به دست افراد مسلح کُشته شده‌اند.

دریافت اطلاع دقیق در باره وضعیت امنیتی در منطقه رشت در دو هفته اخیر دشوار شده است. منابع رسمی از اراه اطلاع در باره حوادث این منطقه خودداری کرده و می‌گویند که "وضعیت در آن جا آرام است."

ستاد وزارت امور داخله تاجیکستان روز 2 اکتبر گزارش برخی از رسانه‌ها در باره آسیب دیدن یک چرخبال در عملیات رشت و مجروح شدن یک سرباز را رد کرده و اظهار داشت که آن روز "در این منطقه حتی صدای یک تیر شنیده نشده است."

ارتباط تلفنی با منطقه از 22 سپتامبر به این سو قطع شده است. همچنین، آمد و رفت ساکنان به منطقه رشت، بویژه به ناحیه‌های نور‌‌آباد، رشت، تاجیک‌‌آباد و طویلدره، محدود شده است.

وضعیت در منطقه رشت بعد از فرار گروه 25-نفری زندانیان از بازداشتگاهی امنیتی در دوشنبه و حمله به کامیونهای حامل نظامیان در دره کمراب رو به وخامت نهاد.

دولت تاجیکستان برخی از فرماندهان نیروهای مخالفین سابق دولت را به دست داشتن در این حمله متهم کرده و برای بازداشت آنها عملیات گسترده‌ای آغاز کرده است.

هفته گذشته امیرقول عظیم اف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان، اظهار داشت که "سلاح بدستان باید یا خلع سلاح شوند و یا نابود خواهند شد."

طبق اطلاع منابع امنیتی، رهبران نهادهای قدرتی تاجیکستان فعلاً در منطقه رشت قرار دارند. ولی منابع رسمی از اراه جزئیات این عملیات خودداری می‌کنند.

در همین حال، یک منبع نظامی خبر داد که اخیراً برخی از پزشکان از یکی از بیمارستانهای شهر دوشنبه برای ارائه کمکهای اولیه پزشکی به زخمیان به منطقه رشت اعزام شده‌اند.

دلیل این امر کمبود پزشکان برای اراه کمکها به آسیب دیدگان در جریان درگیریها عنوان شده است. پزشکان نظامی که عمدتا در پایتخت کشور قرار دارند، مشغول مداوای نظامیان جراحت برداشته در بیمارستان بوده‌اند.