کشته شدن 'پیکارجویان آلمانی' در عملیات هوایی آمریکا در پاکستان

هواپیمای بدون سرنشین
Image caption طی سال جاری تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر در اثر حملات هواپیماهای بدون خلبان کشته شده اند

در حمله هوایی آمریکا به هدفی در خاک پاکستان دست کم هشت پیکارجو از جمله چند تبعه آلمانی کشته شده اند.

براساس گزارش های رسیده، یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در عملیاتی علیه هدفی متعلق به شورشیان مسلح در یکی از روستاهای منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در پاکستان، دو موشک به سوی یک خانه شلیک کرد که به کشته شدن چند تن از پیکارجویان منجر شد.

گفته شده است که دست کم سه تن از کشته شدگان این عملیات، شهروندان آلمانی، عرب و یا ترک بودند.

طی ماه گذشته ۲۶ حمله از این نوع در همین منطقه روی داده و براساس گزارش های رسمی، به کشته شدن شماری از رهبران و فرماندهان ارشد گروه های اسلامگرای تندرو منجر شده است.

تحلیلگران افزایش تعداد حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به هدف هایی در داخل خاک پاکستان را با گزارش های اخیر درباره توطئه احتمالی شبکه القاعده برای اجرای عملیاتی در چند شهر اروپایی مرتبط می دانند.

منابع اطلاعاتی آمریکایی گفته اند که شبه نظامیان وابسته به شبکه القاعده مستقر در پاکستان در طراحی و سازماندهی این توطئه دست داشته اند و قرار بوده در اجرای این حملات شرکت کنند.

با انتشار خبر احتمال حمله القاعده به هدف هایی در اروپا، برخی کشورهای اروپایی به شهروندان خود در مورد سفرهای خارجی هشدار داده و خواستار مراقبت بیشتر آنان در طول چنین سفرهایی شده اند..

حمله اخیر در روستایی در سه کیلومتری شهر میر علی صورت گرفته است.

مقام های محلی می گویند پیکارجویان به ملاقات شر ملا، از رهبران قبیله ای این منطقه رفته بودند که گفته می شود با حافظ گل بهادر، فرمانده منطقه ای طالبان روابط نزدیکی داشته است.

هشت کشته و شماری زخمی

در این حمله، خانه محل ملاقات این دو نفر کاملا ویران شد و علاوه بر کشته شدن دست کم هشت نفر، تعدادی نیز زخمی شدند.

مردم محلی می گویند قربانیان این حمله عرب بوده اند اما از اسامی و تابعیت آنان ابراز بی اطلاعی کرده اند.

به گفته سید شعیب حسن، خبرنگار بی بی سی در کراچی، پاکستان، مردم محلی همه کسانی که از کشورهای منطقه آمده اند، و حتی ترک ها را "عرب" می خوانند.

از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر در حملات هواپیماهای بدون سرنشین به هدف هایی در داخل خاک پاکستان کشته شده اند و گفته می شود که برخی از قربانیان غیرنظامی بوده اند.

احتمال می رود فرمانده عملیاتی القاعده هم در یکی از حملات اخیر کشته شده باشد.

در عین حال، به گفته خبرنگار بی بی سی، این نوع حملات بر افکار عمومی مردم پاکستان و نگرش آنان نسبت به غرب تاثیری منفی گذاشته است.

در برخی موارد، دولت پاکستان نیز نسبت به انجام برخی از این حملات معترض بوده و ناتو را به نقض حاکمیت این کشور متهم کرده است.

دولت پاکستان از اواخر هفته گذشته در اعتراض به ورود هلیکوپترهای ناتو به حریم هوایی این کشور، برخی گذرگاه های مرزی خود در مسیر عبور کاروان های تدارکاتی ناتو به مقصد افغانستان را مسدود کرده است.

این هلیکوپترها در تعقیب نفرات طالبان در افغانستان وارد حریم هوایی پاکستان شدند و ظاهرا با هدف قرار دادن یک پاسگاه نظامی این کشور، سه تن از نظامیان پاکستانی را کشتند.

دولت پاکستان خواستار معذرت خواهی کامل ناتو و خاتمه این گونه حملات به داخل خاک این کشور شده است.

مطالب مرتبط