دستگیری دوازده نفر در فرانسه به ظن طراحی حملات تروریستی

تهدید های تروریستی در اروپا
Image caption پلیس فرانسه هنوز ارتباط دستگیری های اخیر با تهدیدهای امنیتی اخیر در اروپا را تایید نکرده است.

پلیس فرانسه دوازده نفر را در جنوب و جنوب شرقی این کشور به ظن ارتباط با گروههای تندرو اسلامگرا دستگیر کرده است.

۹ نفر از این افراد که گمان می رود به قاچاق اسلحه و مواد منفجره می پرداخته اند، در شهرهای مارسی و اوینیون بازداشت شدند.

پلیس می گوید در جریان این عملیات تعدادی سلاح و مهمات کشف و ضبط شده است.

سه نفر دیگر از مظنونان در جریان عملیات علیه شبکه ای دستگیر شدند که مدارک جعلی در اختیار نیروهای جهادی قرار می داد که قصد بازگشت از افغانستان را داشتند.

پلیس فرانسه هنوز در این مورد که آیا دستگیریهای اخیر ارتباطی با افزایش تهدیدهای تروریستی در بخش هایی از اروپا داشته یا خیر اظهار نظری نکرده است.

هفته گذشته جزئیاتی در مورد طرح گروه القاعده برای حمله کماندویی به اهدافی در اروپا در مطبوعات آمریکایی انتشار یافت، که در پی آن منابع امنیتی اروپایی این اخبار را تایید کردند.

در همین حال بر اساس برخی از گزارش های منتشر شده، احتمال داده می شود حملات هوایی اخیر در شمال غربی پاکستان که توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی انجام گرفت، بخشی از تلاش های آمریکا برای جلوگیری از پیشبرد طرح القاعده برای انجام حملات در اروپا بوده باشد.

بر اثر این حمله هوایی هشت شبه نظامی از جمله چهار نفر که گمان می رود ملیت آلمانی داشته اند هم کشته شدند.

منابع امنیتی می گویند یک شهروند آلمانی که چندی پیش در افغانستان دستگیر شد، به آمریکایی ها اطلاعاتی را در مورد یک گروه از شبه نظامیان که مقر اصلی آنها در آلمان است انتقال داده است.

این فرد به نیروهای آمریکایی گفته بود که این گروه از شبه نظامیان قصد داشتند حملاتی را در سطح اروپا انجام دهند.

مقامات امنیتی می گویند این شبه نظامیان طی یک سال گذشته در این ناحیه از پاکستان بوده اند و مدام به نقاط مختلف سفر می کرده اند.

با توجه به طرح های نیروهای القاعده برای حمله به اروپا، طی روزهای گذشته برخی از کشورهای اروپایی هشدارهایی را در مورد سفر به این کشورها صادر کرده اند.

مطالب مرتبط