انتشار فیلم رقص سرباز اسرائیلی در کنار زن اسیر فلسطینی خبرساز شد

سرباز اسراییلی در حال رقص
Image caption انتشار این فیلم با واکنش شدید مقامات فلسطینی همراه بوده است

ارتش اسرائیل می گوید که مشغول بررسی یک فیلم ویدیویی است که ظاهرا در آن یک سرباز اسرائیلی، در حال رقصیدن در اطراف یک زن فلسطینی دیده می شود که دست و پا و چشم هایش بسته است.

این فیلم کوتاه ویدیویی ابتدا دو سال پیش روی سایت اینترنتی یوتیوب قرار گرفت و پس از پخش شدن از شبکه خصوصی کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل در روز دوشنبه این هفته، توجه عمومی را بیش از پیش به خود جلب کرد.

این مرد اسرائیلی که با لباس فرم ارتش اسرائیل در فیلم دیده می شود، عینک آفتابی به چشم زده و با آهنگی که ریتم عربی دارد در اطراف یک زن به ظاهر فلسطینی می رقصد.

این فیلم که کمی بیشتر از یک دقیقه است با عنوان "سرباز اسرائیلی تروریست عرب را دستگیر می کند" در سایت یوتیوب بارگذاری شده است.

مقامات فلسطینی در واکنشی سریع به این موضوع، آن را "توهین شدید به شان و احترام زنان" توصیف کرده اند.

دفتر سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه ای اعلام کرد: "این فیلم نمایشگر ذهن بیمار اشغالگران است. این موضوع تنها محدود به این مورد خاص نیست".

این فیلم ویدیویی در شرایطی منتشر می شود که تنها شش هفته پیش، انتشار چند عکس توسط یک سرباز زن اسرائیلی که او را در حال لبخند زدن به زندانیان فلسطینی که چشم هایشان بسته شده بود نشان می داد، واکنش های بسیار تندی را در پی داشت.

خبرنگار بی بی سی در کرانه باختری می گوید احتمالا این ویدیو در پی انتشار یافتن عکس های این سرباز زن اسراییلی، اکنون و پس از دو سال مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل در آن زمان این عکس ها را "مایه شرم" نامید و هم زمان مقامات فلسطینی هم آن ها را "تحقیر آمیز" دانستند. اما این سرباز زن اعلام کرد که متوجه نمی شود چرا باید انتشار این عکس ها تا این حد حساسیت ایجاد کند.

در بخش دیگری از بیانیه منتشر شده از سوی دفتر سلام فیاض آمده است: "با پیدایش رسانه هایی نظیر یوتیوب که کار کردن با آنها بسیار آسان است، حقایق در مورد فرهنگی که قصد تحقیر فلسطینیان را دارد بیش از گذشته نمایان می شود. سربازان اسرائیلی تحت تاثیر سیاست فراگیری در ارتش این کشور هستند که به گونه ای رفتار می کند که گویی بالاتر از قانون و ارزش های انسانی است".

ارتش اسرائیل هنوز واکنشی در مورد انتشار فیلم جدید منتشر شده نشان نداده است.

مطالب مرتبط