عامل بمبگذاری نافرجام نیویورک به حبس ابد محکوم شد

فیصل شهزاد
Image caption آقای شهزاد در جلسه اعلام حکم نهایی دادگاه گفت که "جنگ جهان اسلام با آمریکا تازه آغاز شده است".

دادگاهی در آمریکا فردی را که پنج ماه پیش قصد داشت یک اتومبیل بمبگذاری شده را در میدان تایمز نیویورک منفجر کند به حبس ابد محکوم کرده است.

فیصل شهزاد در ماه ژوئن امسال که به نقش داشتن در حملات تروریستی و استفاده از سلاح متهم بود، در دادگاهی در محله منهتن نیویورکگناهکار شناخته شد.

این شهروند آمریکایی که در پاکستان متولد شده است در زمان ابلاغ حکم دادگاه به قاضی گفت: "جنگ مسلمانان با آمریکا تازه شروع شده است".

او همچنین افزود که شکست آمریکا "نزدیک" است.

در روز اول ماه مه امسال، مواد منفجره ای که در یک اتومبیل در میدان تایمز شهر نیویورک جاسازی شده بود منفجر نشد، و دو روز بعد آقای شهزاد که قصد خروج از آمریکا را داشت دستگیر شد.

میریام سداربوم، قاضی دادگاه در لحظه اعلام حکم حبس ابد برای فیصل شهزاد از او پرسید که آیا در هنگام انجام مراسم شهروندی آمریکا، سوگند وفاداری به این کشور را خورده است یا خیر؟

آقای شهزاد در پاسخ گفت که سوگند خورده اما به آن اعتقاد نداشته است.

او همچنین نیروهای ارتش آمریکا در عراق و افغانستان را به جنگجویان جنگ های "صلیبی" تشبیه کرد و گفت که قرآن به مسلمانان این حق را داده که از خودشان دفاع کنند.

متخصصان مواد منفجره، علت عمل نکردن مواد منفجره ای که در اتومبیل کارگذاری شده بودند را ایراد در اتصالات و همچنین به کار بردن مواد نادرست در ترکیب بمب عنوان کردند.

دادستان در مدارک دادگاه که پیش از اعلام حکم نهایی در دادگاه فدرال نوشته شده بود اعلام کرده است: "در صورتیکه طرح بمبگذاری شهزاد آن طور که او با دقت آن را برنامه ریزی کرده بود پیش می رفت، بسیاری از شهروندان و مسافرانی که از میدان تایمز ملاقات می کردند کشته شده بودند، و عده زیادی هم برای همیشه زندگی شان دچار ترس و اضطراب ناشی از این حادثه می شد".

یکی از فروشندگان خیابانی در میدان تایمز نیویورک در حالیکه این محل مملو از بازدیدکنندگان بود، با مشاهده اتومبیلی که از آن دود بر می خاست پلیس را در جریان گذاشت.

در جریان محاکمه آقای شهزاد همچنین گفته شد که او قصد داشته دو هفته پس از عملیات نخست، بمب دیگری را منفجر کند.

او به دادگاه گفت که می خواسته به این ترتیب به آمریکا اعلام کند که اگر نیروهای ارتش این کشور از عراق و افغانستان خارج نشوند، "ما به آمریکا حمله خواهیم کرد".

این شهروند آمریکایی پاکستانی تبار در دادگاه گفت: "شما باید بدانید که من از کجا می آیم. من خودم را یک سرباز مسلمان می دانم".

آقای شهزاد در حالی در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شد که قصد داشت آمریکا را به مقصد دوبی ترک کند.

او که در آمریکا به عنوان یک تحلیلگر اقتصادی مشغول به کار بود، در جریان بازجویی ها اعلام کرد که در دسامبر سال ۲۰۰۹ برای یادگیری ساخت بمب به منطقه وزیرستان شمالی در پاکستان سفر کرده بود تا تحت تعلیم طالبان پاکستانی قرار بگیرد.

مطالب مرتبط