'تلاش آمریکا' برای جلوگیری از عملیات القاعده در اروپا

Image caption آمریکا هیچگاه رسما مسوولیت حملات هوایی در پاکستان را برعهده نگرفته است

مقام های غربی و پاکستان می گویند که حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در نواحی قبیله نشین پاکستان، با هدف جلوگیری از عملیات احتمالی شبکه القاعده در اروپا انجام شده است.

روز دوشنبه اعلام شد که در حمله هوایی در یکی از روستاهای وزیرستان شمالی پاکستان، دست کم هشت پیکارجو از جمله پنج تبعه آلمان کشته شدند.

حسین حقانی، سفیر پاکستان در آمریکا، روز سه شنبه به بی بی سی گفت که حملات اخیر با هدف جلوگیری از عملیات احتمالی القاعده در اروپا انجام شده است.

او گفت: "فعالیت هایی که ما در وزیرستان شمالی شاهد آن هستیم، از نظر حملات هوایی و تلاش هایی که برای گرفتن اعضای القاعده و گروه های مرتبط با آن انجام می شود، با هشدارهایی که درباره حملات احتمالی در اروپا شنیده ایم، ارتباط دارد."

سفیر پاکستان افزود که کشورش با سازمان های اطلاعاتی آمریکا و کشورهای غربی برای پیشگیری از عملیاتی مرگبار در اروپا همکاری می کند.

دولت های آمریکا و بریتانیا طی روزهای گذشته به شهروندان خود در خصوص سفر به آلمان و فرانسه هشدار داده اند.

نیروهای آمریکایی می گویند که در ماه ژوئیه یک شورشی تبعه آلمان را در افغانستان دستگیر و اطلاعاتی مبنی بر قصد پیکارجویان برای حمله به اهدافی در آلمان، فرانسه و بریتانیا مانند آنچه دو سال پیش در شهر بمبئی هند اتفاق افتاد، از وی بدست آوردند.

از سوی دیگر، بی بی سی مطلع شده است که در ماه سپتامبر در یک حمله هوایی که احتمالا توسط آمریکا انجام شد، یک شهروند بریتانیا در نواحی قبیله نشین پاکستان کشته شد.

یک منبع امنیتی به بی بی سی گفته است که قرار بود فرد مذکور رهبر گروهی بنام "ارتش اسلامی بریتانیای کبیر" شود.

پلیس فرانسه روز سه شنبه ۱۲ نفر را در جنوب و جنوب شرقی این کشور به ظن ارتباط با گروه های تندروی اسلامگرا دستگیر کرد.

نه نفر از این افراد که گمان می رود به قاچاق اسلحه و مواد منفجره می پرداخته اند، در شهرهای مارسی و اوینیون بازداشت شدند.

مقام های بریتانیایی هفته پیش گفتند عملیات احتمالی القاعده متوقف نشده است اما انتظار نمی رود به سرعت انجام شود.

در حملات بمبئی، بزرگترین شهر هند، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمبگذاری کردند.

آن حملات ۱۷۰ کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی برجای گذاشت.

مطالب مرتبط