دو حمله به اهداف غربی در یمن

Image caption در یمن حملات پیکارجویانه علیه اهداف غربی به کرات رخ داده است

روز چهارشنبه دو حمله در یمن علیه اهداف غربی رخ داده است که منجر به مرگ یک تن و مجروح شدن چهار تن دیگر شده است.

خودروی حامل نفر دوم سفارت بریتانیا در یمن از سوی پیکارجویان در صنعا، پایتخت یمن، مورد اصابت آر پی جی قرار گرفت.

حادثه ای که منجر به مجروح شدن یک دیپلمات بریتانیایی و دو رهگذر شد.

این حمله در همان ناحیه ای رخ داده است که در ماه آوریل سفیر بریتانیا هدف حمله قرار گرفته بود، یعنی خیابان خولان واقع در سه کیلومتری سفارتخانه بریتانیا که منطقه دیپلمات صنعا محسوب می شود.

در حادثه ای جداگانه نیز یک مامور امنیتی یک مدیر فرانسوی را که برای یک شرکت نفتی غربی در یمن کار می کرد، به ضرب گلوله کشت.

مرد مسلح، خلع سلاح و بازداشت شده است.

در یمن حملات پیکارجویانه علیه اهداف غربی به کرات رخ داده است.

حمله دوگانه

خودروی ضد گلوله سفارت بریتانیا هنگامی که مورد اصابت آر پی جی (تفنگ نارنجک انداز) قرار گرفته، حامل یک دیپلمات ارشد بریتانیا در یمن بوده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا که در باره این حمله منتشر شده است آمده که حمله به کاروانی که حامل پنج تن از کارمندان سفارت بریتانیا بوده و به سمت سفارتخانه می رفته، حدود ساعت هشت و ربع صبح امروز صورت گرفته است.

در این بیانه آمده: "یکی از کارمندان به طور سطحی مجروح شده و تحت درمان است و مابقی آسیب ندیده اند. ما به خانواده های آنها اطلاع داده ایم. با خبر شده ایم که دست کم دو رهگذر در این حمله مجروح شده اند. در همین حال، تلاش می شود جزئیات بیشتری در این باره جمع آوری شود."

ویلیام هیگ حمله امروز را شرم آور توصیف کرده است.

او گفت: "حمله روز چهارشنبه یادآور این نکته است که دیپلمات های ما که برای حفظ منافع بریتانیا در کشورهای خارجی فعالیت می کنند، در معرض خطرند. حادثه امروز باعث شد که ما ارائه کمک به دولت یمن برای غلبه بر مشکلات این کشور را دو چندان کنیم."

بنا به خبرگزاری رویترز حمله دیگر در داخل محوطه شرکت اتریشی او ام وی در نزدیکی صنعا رخ داد. مجتمع او ام وی توسط ماموران امنیتی محاصره و مرد مسلح خلع سلاح شد.

هویت مرد مسلح هنوز روشن نیست.

پس از آن که گزارش شد احتمالا القاعده درصدد انجام حمله است، مقام های امنیتی یمن تدابیر امنیتی در اطراف سفارتخانه ها در صنعا را تشدید کرد.

در ماه آوریل در صنعا یک بمبگذار انتحاری به کاروان سفیر بریتانیا در حالی که وارد محوطه سفارتخانه می شد، حمله کرد.

در این حمله انتحاری سه رهگذر مجروح شدند و یک خودروی پلیس نیز آسیب دید.

گروه القاعده که در عربستان سعودی فعالیت می کند مسئولیت این حمله را پذیرفت و در پی این حمله سفارت بریتانیا مدت دو هفته تعطیل بود.

مطالب مرتبط