بیش از بیست نفر در سقوط هلی کوپتر نظامی در تاجیکستان کشته شدند

Image caption هلی کوپتر نظامی در منطقه درگیری نیروهای دولت با پیکارجویان سقوط کرده است

منابع امنیتی تاجیکستان می‌گویند در اثر سقوط یک چرخبال نظامی در وادی رشت (در شرق تاجیکستان) بیش از 20 نفر از نیروهای ویژه امنیتی کُشته شده‌اند.

مرکز مطبوعاتی گارد ملی تاجیکستان گزارش کرده است که این حادثه صبح روز چهارشنبه 6 اکتبر در منطقه رشت رخ داده است.

اما این منبع گفته بود که در این حادثه چهار خلبان این چرخبال کُشته و سه نفر از کارمندان فنی جراحت برداشته و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

منابع گارد ملی همچنین گفته بودند که این چرخبال در نزدیکی فرودگاه شهرک "غرم" به هنگام فرود آمدن "احتمالا به دلایل فنی" سقوط کرده است.

هم اکنون، یک منبع امنیتی در صحبت با بی بی سی تأیید کرد که تلفات این حادثه بیش از 20 نفر را تشکیل می‌دهد و افراد کشته‌ شده عمدتا نیروهای گروه موسوم به "آلفا"ی کمیته امنیت ملی هستند، هرچند این خبر به طور رسمی تأیید نشده است.

این منبع افزود که تعدادی از سرنشینان این چرخبال زنده مانده و به دوشنبه (پایتخت) انتقال داده می‌شوند.

قبلاً منابع گارد ملی تاجیکستان گفته بودند که سقوط این چرخبال به دلیل نواقص فنی صورت گرفته و حالا کمیسیون ویژه‌ای به تحقیق این حادثه مشغول است.

وادی رشت یک منطقه کوهستانی در شرق تاجیکستان است که در آن جا طی هفته‌های اخیر درگیریها بین نیروهای دولتی و گروههایی از افراد مسلح مخالف دولت ادامه‌دارد.

نیروهای گارد ملی تاجیکستان همراه با نیروهای امنیتی، پلیس و وزارت دفاع عملیاتی گسترده علیه گروههای مسلح مخالف در این منطقه انجام می‌دهند.

با توجه به این، برخی از صاحب‌نظران بعید نمی‌دانند که چرخبال نگونشده گارد ملی تاجیکستان هدف حمله پیکارجویان مخالف دولت قرار گرفته باشد.

روز 19 سپتامبر ستونی از کامیونهای وزارت دفاع تاجیکستان در دره کمراب در این منطقه مورد حمله پیکارجویان قرار گرفت که در این حادثه دستکم 26 نظامی تاجیک کُشته شدند.

شام روز سه‌شنبه‌ مرکز مطبوعاتی وزارت امور داخله تاجیکستان خبر داد که در درگیریهای روزهای اخیر در شرق این کشور هفت نفر از پیکارجویان کُشته شده‌اند.

این نهاد همزمان از کُشته شدن سه مأمور پلیس خبر داد. هرچند، منابع مستقل شمار تلفات از میان نیروهای دولتی را بیش از این رقم خوانده‌اند.

در پایان هفته گذشته رسانه‌ها در استناد به منابع دولتی از فرود اضطراری یک چرخبال نظامی در محل درگیریها خبر دادند. ولی مرکز مطبوعاتی وزارت امور داخله تاجیکستان این خبر را رد کرد.

گفته می‌شود تعداد چرخبالهای نظامی که نیروهای مسلح تاجیکستان و نهادهای دیگر قدرتی این کشور در اختیار دارند، چندان زیاد نیست. در اواخر دهه 1990 نیز یک چرخبال گارد ملی تاجیکستان سقوط کرده بود.

وزارت دفاع و نیروهای مرزبانی تاجیکستان نیز چند فروند چرخبال در اختیار دارند که بیشتر آنها عمدتا باربر محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط