عذرخواهی آمریکا و ناتو از پاکستان در ارتباط با حمله فرامرزی

آن حمله به تظاهرات علیه ناتو منجر شد
Image caption آن حمله به تظاهرات علیه ناتو منجر شد

آمریکا و ناتو به خاطر حمله اخیر با هلی کوپترهای جنگی به داخل پاکستان که باعث مرگ حداقل دو سرباز پاکستانی در نزدیکی مرز افغانستان شد عذرخواهی کرده اند.

ان پترسون فرستاده آمریکا در پاکستان گفت که کشورش به عمیق ترین شکل از پاکستان پوزش می خواهد و ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان قول داد برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده بکوشد.

ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، اذعان کرده است که دو هلی کوپترش وارد آسمان پاکستان شده بودند.

ناتو گفت که خدمه هلی کوپترها بر این باور بودند که مرزبانان پاکستانی پیکارجو هستند و به سوی آنها آتش گشودند.

آن حمله در روز 30 سپتامبر باعث خشم افکار عمومی پاکستان شد و تظاهراتی علیه ناتو را در پی داشت.

یک روز پس از آن حمله دولت پاکستان یک گذرگاه مرزی مورد استفاده ناتو برای رساندن تدارکات به نیروهایش در افغانستان را بدون ارائه توضیح بست.

بستن این گذرگاه باعث ایجاد صف های طولانی در مرز شده است و پیکارجویان با استفاده از این فرصت تانکرهایی که به نیروهای ناتو سوخت می رساندند را هدف قرار داده اند.

'حادثه وحشتناک'

ناتو که با استفاده از پایگاه های خود در افغانستان هر از گاهی دست به حمله به اهدافی در پاکستان می زند، ابتدا ادعا کرد که آن حمله با هلی کوپتر در چارچوب مقررات جنگی انجام شده است.

اما نیروی امنیت و یاری بین المللی در افغانستان (آیساف) که تحت نظر ناتو عمل می کند روز چهارشنبه نتایج تحقیقات درباره حادثه را منتشر کرد و در بیانیه ای عذرخواهی کرد.

ژنرال پترائوس گفت که آیساف "عمیق ترین مراتب همدردی و تسلیت خود را به خانواده های کشته ها و زخمی ها، به ارتش پاکستان و مردم این کشور" ابراز می کند.

او گفت: "ما عمیقا از این تلفات متاسفیم و برای اطمینان از عدم تکرار آنها به همکاری با ارتش و دولت پاکستان ادامه خواهیم داد."

در گزارش آیساف آمده است که خلبان های هلی کوپترها شاهد یک مرزبان بودند که به سوی آسمان تیراندازی می کرد و او را با یک پیکارجو اشتباه گرفتند.

ژنرال تیم زادالیس فرمانده آیساف در بیانیه ای نوشت: "ما معتقدیم که مرزبان پاکستانی پس از شنیدن صدای آتش در آن مجاورت و شنیدن صدای هلی کوپتر ها در آن نزدیکی، فقط درحال شلیک تیر اخطار بود."

خانم پترسون آن را یک "حادثه وحشتناک" توصیف کرد و گفت به نمایندگی از سوی مردم آمریکا عذر می خواهد.

او گفت: "ما به عمیق ترین شکل از پاکستان و خانواده های نگهبانان مرزی که کشته و زخمی شدند عذر می خواهیم."

مطالب مرتبط