'آوارگان هائیتی در خطرند'

Image caption بنا به گزارش گروه بین المللی پناهندگان وضعیت در اردوگاه ها فلاکت بار است

تقریبا 10 ماه پس از وقوع زلزله ای که هائیتی را ویران کرد، یک گروه ناظر گزارشی نگران کننده از وضعیت بیجا شدگان این حادثه بزرگ طبیعی منتشر کرده است.

گروه بین الملی پناهندگان (Refugee International)، که مقر آن در آمریکاست، گفت بسیاری از ارودگاه ها توسط باند های تبهکار اداره می شوند و جوی نزدیک به هرج و مرج بر آنها حکمفرماست.

به گفته این گروه خیریه آمریکایی، گروه های تحت پوشش سازمان ملل متحد که مسئول اردوگاه های بیجاشدگان در هائیتی هستند، بی تجربه، ناکارآمد و فاقد مترجمند.

گروه بین المللی پناهندگان به بی بی سی گفت بیجا شدگان آسیب پذیر ساکن این اردوگاه ها امنیت جانی ندارند و تجاوز جنسی توسط باندهای تبهکار و تن فروشی زنان برای غذا امری بسیار رایج است.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در جریان دیداری از هائیتی در روز چهارشنبه (6 اکتبر)، گفت روند آهسته ارسال کمک مایوس کننده است، اما به این موضوع نیز اشاره کرد که آمریکا بزودی مبلغی قابل توجه به عنوان پیش پرداخت در اختیار هائیتی قرار خواهد داد.

مارکوس جورج، گزارشگر بی بی سی می گوید که بنا به گزارش گروه بین المللی پناهندگان، جمعیت بیجا شدگان ساکن اردوگاه ها بیش از حد متراکم است، سرپناه های آنها در حال فرو ریختن است، شرایط زندگی شان فلاکت بار و توزیع مواد غذایی میان آنها نامرتب است.

به گفته گروه بین المللی پناهندگان از همه ترسناک تر این واقعیت است که بیش از یک میلیون پناهنده ساکن این اردوگاه ها امنیت جانی ندارند.

یکی از سخنگویان این گروه به بی بی سی گفت نفوذ باندهای تبهکار در کمیته های اردوگاه هاباعث شده است که وضعیت در اردوگاه ها بدتر هم بشود.

گزارشگر بی بی سی می گوید جای تعجب نیست که از کل پنج میلیارد دلار کمک مالی که وعده اهدای آن داده شده است تاکنون فقط بخش جزئی ارسال شده است.

مطالب مرتبط