آموزگاران در کنیا به اتهام آزار جنسی دانش آموزان محاکمه شدند

Image caption اغلب آزارهای جنسی دانش آموزان در مدارس روستایی کنیا رخ داده است

دولت کنیا می گوید که بیش از هزار معلم از کار منع شده اند چون در دو سال گذشته دانش آموزان دختر را آزار جنسی داده اند.

اغلب قربانیان بین دوازده تا پانزده سال سن داشته اند.

احمد حسین، یکی از مقام های اداره بهزیستی کودکان در کنیا، به بی بی سی گفت که روشن نیست آزار جنسی دختران دانش آموز چقدر ادامه داشته است، اما شماری از معلمان زندانی شده اند.

آقای حسین گفت که یک خط تلفنی مشاوره راه اندازی شده است تا کودکان و نوجوانان قربانی این گونه آزارها بتوانند از سراسر کنیا برای کمک خواستن و مشورت محرمانه با آن تماس بگیرند.

آقای حسین گفت که شمار تماس ها نشان می دهد که این مشکل بیشتر از آنچه در گذشته تصور می شد، رایج بوده است.

اغلب موارد کودک آزاری در مدارس ابتدایی در روستاها گزارش شده است.

سال گذشته، ششصد معلم مرد از کار اخراج شدند و از اول امسال تا کنون ۵۵۰ آموزگار کار خود را از دست داده اند، چون یا دانش آموزی را بوسیده اند، یا به طور نامناسبی او را لمس کرده اند یا حتی دانش آموزی را باردار کرده اند.

آقای حسین گفت: "شماری از معلمان به دادگاه خوانده شدند و دادگاه برای آنها متناسب با جرمشان حکم صادر کرده است."

ویل راس، گزارشگر بی بی سی در نایروبی، پایتخت کنیا، می گوید که مچ معلمان خاطی اغلب زمانی گرفته می شود که آنها سعی می کنند به والدین دانش آموزی که قربانی شده است رشوه دهند تا به دادگاه شکایت نکنند.

یکی از مقام های وزارت آموزش و پرورش کنیا گفت که قوانین این کشور روابط نزدیک میان معلم و دانش آموز را ممنوع کرده است. او گفت گسترش آگاهی و تسهیلات ارتباطی مانند استفاده از تلفن سیار برای اطلاع رسانی در این باره می تواند به روشن شدن ابعاد واقعی این مشکل کمک کند.