واکنش جدید پاکستان به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا

هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در پایگاه هوایی بگرام در افغانستان
Image caption پاکستان: جنگ با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به نفع استراتژی بزرگتر دو کشور برای مبارزه با تروریسم نیست

پاکستان، آمریکا را متهم کرده است که با افزایش شمار حملات هواپیماهای بدون سرنشین خود در منطقه وزیرستان شمالی به حاکمیت ارضی این کشور تعدی کرده است.

عبدالبسیط، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، این حملات را زیان آور و غیرموجه توصیف کرد.

او گفت که پاکستان امیدوار است آمریکا سیاست خود را بازنگری کند.

امروز (7 اکتبر)، گزارش هایی منتشر شده است دال بر این که آمریکا در وزیرستان شمالی حمله هوایی جدید انجام داده است که در جریان آن سه نفر که ظن می رود پیکارجو بوده اند، کشته شدند.

گزارشگران می گویند که این حملات احساسات ضد آمریکایی را در زمانی که تنش میان دو کشور بالاست، دامن زده است.

آقای عبدالبسیط گفت: "جنگ با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به نفع استراتژی بزرگتر دو کشور برای مبارزه با تروریسم نیست؛ بخش مهمی از این استراتژی تسخیر اذهان و قلب هاست."

آمریکا روز چهارشنبه به خاطر ورود یکی از هلیکوپترهای این کشور به حریم هوایی پاکستان که منجر به مرگ دو مرزبان پاکستانی شد، عذرخواهی کرد.

پاکستان هفته گذشته یکی از گذرگاه های مرزی این کشور با افغانستان را که راه عبور و مرور کامیون های تدارکاتی ناتو است بسته و گفته است بازگشایی گذرگاه ترخم در وقت مناسب انجام خواهد گرفت.

در یک ماه گذشته بیش از صد و پنجاه نفر، پیکارجو و غیر نظامی، در جریان حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شده اند.

تخمین زده می شود که 6500 تانکر نفت و سایر خودروهای حامل تدارکات هنوز منتظرند که گذرگاه ترخم بازگشایی شود.

در آخرین حمله ای که به کاروان حامل سوخت برای نیروهای نظامی در داخل افغانستان صورت گرفت دست کم چهل تانکر نفت ناتو در آتش سوخت.

مطالب مرتبط