دبیرکل اتحادیه عرب: چشم انداز مذاکرات صلح مساعد نیست

عمرو موسی
Image caption عمرو موسی چشم انداز از سرگیری مذاکرات مستقیم را روشن ندانسته است

دبیرکل اتحادیه عرب چشم انداز مذاکرات صلح خاورمیانه را روشن ندانسته است.

روز جمعه، 16 مهر (8 اکتبر)، عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه، در مورد از سرگیری مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینیان گفت "وضعیت منفی است و زمینه برای مذاکرات مستقیم مساعد نیست."

آقای موسی در مورد آغاز گفتگوهای صلح بین دولت اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که اتحادیه عرب اعتقاد ندارد که چنین مذاکراتی مثمر ثمر خواهد بود.

اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در شهر سرت، در لیبی، برگزار می شود و از سرگیری مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل، موضوع اصلی در دستور کار این اجلاس است.

دبیرکل اتحادیه عرب افزود: "در حال حاضر مذاکراتی وجود ندارد به این دلیل که موضع اسرائیل بسیار، بسیار منفی است و اسرائیلی ها در مورد مذاکرات، از خود همکاری لازم را نشان نمی دهند."

کمیته ویژه اتحادیه عرب برای بررسی پیشنهاد از سرگیری مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینیان بعد از ظهر جمعه در سرت تشکیل جلسه داده و انتظار می رود نظر کشورهای عضو اتحادیه را شامگاه همین روز اعلام کند.

Image caption عباس برای جلب حمایت اتحادیه عرب از موضع فلسطینیان به سرت آمده است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، در جلسه این کمیته نظر خود را در مورد از سرگیری مذاکرات مستقیم با اسرائیل مطرح می کند و انتظار می رود خواستار حمایت اتحادیه عرب از موضع خود در این زمینه شود.

در عین حال، عمرو موسی گفته است که اتحادیه عرب در نظر ندارد به آقای عباس در مورد ورود به مذاکرات مستقیم صلح توصیه خاصی کند و تصمیم نهایی در این زمینه، بر عهده تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

پیشنهاد از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح در جریان سفر آقای عباس به واشنگتن و ملاقات وی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مطرح و مورد توافق قرار گرفت.

در جریان مذاکرات واشنگتن، مقامات فلسطینی بر توقف شهرک سازی به عنوان پیش شرط مذاکرات مستقیم صلح با اسرائیل تاکید ورزیدند.

شهرک سازی مانع مذاکرات

گفتگوهای اسرائیل و فلسطنیان از ماه دسامبر سال 2008 و با آغاز جنگ غزه قطع شده و پس از آن، تماس دو طرف برای پیگیری روند صلح خاورمیانه به برخی تماس های غیرمستقیم محدود بوده است.

در جریان سفر رهبران فلسطینیان و اسرائیل به آمریکا، قرار شد که مذاکرات مستقیم از اواخر ماه سپتامبر آغاز شود اما خودداری آقای نتانیاهو از صدور دستور توقف ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین تا کنون مانع از اقدام فلسطینیان در این مورد شده است.

Image caption آمریکا می کوشد توافق به دست آمده در واشنگتن به اجرا گذاشته شود

محمود عباس آغاز مذاکرات مستقیم را به تمدید دستور تعلیق گسترش شهرک های یهودی نشین دست کم برای مدتی دیگر مشروط کرده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که لازم است ساخت و ساز در شهرک های یهودی نشین دست کم برای سه یا چهار ماه دیگر تمدید شود تا به روند صلح، فرصت موفقیت بدهد و انتظار می رود از کشورهای عرب بخواهد حمایت کامل خود از این شرط را اعلام دارند.

بسیاری از فلسطینیان و گروه های سیاسی فلسطینی با از سرگیری مذاکره با اسرائیل تا زمان توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی مخالفند و تشکیلات خودگردان فلسطینی مایل نیست بر خلاف این نظر عمل کند.

در مقابل، بنیامین نتانیاهو گفته است که رئیس تشکیلات خوگردان فلسطینی بر سر موضوعی که اهمیت چندانی برای نتیجه مذاکرات صلح ندارد از ادامه گفتگو برای دستیابی به حل و فصل یک بحران شصت ساله و حصول توافق بر سر تشکیل کشور مستقل فلسطینی سر باز زده است.

آقای نتانیاهو رهبری یک دولت ائتلافی را برعهده دارد که اکثر احزاب و شخصیت های عضو آن به شدت از ایجاد و گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی حمایت می کنند و با تمدید دستور توقف شهرک سازی مخالف هستند

مقامات دولتی اسرائیل همچنین گفته اند که از آنجا که ساخت و ساز در شهرک های یهودی مستلزم دریافت مجوز خاص دولتی و تامین منابع مالی لازم است، خاتمه دوره تعلیق به معنی آن نیست که این ساخت و سازها به زودی از سر گرفته می شود و به سرعت گسترش می یابد.

ایالات متحده بر ادامه مذاکرات صلح تاکید دارد و همراه با کشورهای اروپایی، خوستار ادامه تعلیق شهرک سازی شده و کوشیده است که برای برون رفت از بن بست کنونی، راه حلی بیابد اما تا کنون موفقیتی در این زمینه به دست نیاورده است.

مطالب مرتبط