تاکید اتحادیه عرب بر توقف شهرک سازی در کرانه باختری

Image caption این اجلاس در لیبی برگزار شد

اتحادیه عرب یک ماه به آمریکا فرصت داده است که با تغییر خط مشی اسرائیل در خصوص شهرک سازی در کرانه باختری از خروج کامل فلسطینی ها از مذاکرات مستقیم صلح جلوگیری کند.

کمیته پیگیری اتحادیه عرب در امور صلح خاورمیانه روز جمعه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) با صدور بیانیه ای در لیبی، اعلام کرد که از موضع محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی که ادامه گفتگوهای مستقیم را به توقف کامل شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری مشروط کرده است، حمایت می کند.

این کمیته که ۱۳ کشور عضو آن هستند، طی بیانیه ای گفت که یک ماه دیگر برای بررسی گزینه های دیگر و اقدام های احتمالی تشکیل جلسه خواهد داد.

در بیانیه این نهاد از آمریکا خواسته شده است که برای "فراهم کردن زمینه های مناسب و شرایط" از سرگیری مذاکرات مستقیم از جمله توقف شهرک سازی های اسرائیل تلاش کند.

یک سخنگوی محمود عباس نیز گفت که تصمیم مقام های عرب به آمریکا فرصت می دهد که پیش از جلسه آینده دولت های عرب برای مساله شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی ها راه حلی پیدا کند.

محمود عباس در اجلاس روز جمعه کمیته مذکور شرکت داشت. این نشست در شهر سرت، در لیبی، برگزار شد و از سرگیری مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل، موضوع اصلی در دستور کار این اجلاس بود.

تردید اتحادیه عرب

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، روز جمعه در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه، در مورد از سرگیری مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینیان گفت "وضعیت منفی است و زمینه برای مذاکرات مستقیم مساعد نیست."

آقای موسی در مورد آغاز گفتگوهای صلح بین دولت اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که اتحادیه عرب اعتقاد ندارد که چنین مذاکراتی مثمر ثمر خواهد بود.

دبیرکل اتحادیه عرب افزود: "در حال حاضر مذاکراتی وجود ندارد به این دلیل که موضع اسرائیل بسیار، بسیار منفی است و اسرائیلی ها در مورد مذاکرات، از خود همکاری لازم را نشان نمی دهند."

کمیته ویژه اتحادیه عرب برای بررسی پیشنهاد از سرگیری مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینیان بعد از ظهر جمعه در سرت تشکیل جلسه داد.

رئیس تشکیلات خودگردان در جلسه این کمیته نظر خود را در مورد از سرگیری مذاکرات مستقیم با اسرائیل مطرح کرد.

Image caption دوره تعلیق ده ماهه شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری اخیرا تمام شد

در عین حال، عمرو موسی گفت که اتحادیه عرب در نظر ندارد به آقای عباس در مورد ورود به مذاکرات مستقیم صلح توصیه خاصی کند و تصمیم نهایی در این زمینه، بر عهده تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

پیشنهاد از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح در جریان سفر آقای عباس به واشنگتن و ملاقات وی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مطرح و مورد توافق قرار گرفت.

در جریان مذاکرات واشنگتن، مقامات فلسطینی بر توقف شهرک سازی به عنوان پیش شرط مذاکرات مستقیم صلح با اسرائیل تاکید ورزیدند.

شهرک سازی مانع مذاکرات

گفتگوهای اسرائیل و فلسطنیان از ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ و با آغاز جنگ غزه قطع شده و پس از آن، تماس دو طرف برای پیگیری روند صلح خاورمیانه به برخی تماس های غیرمستقیم محدود بوده است.

در جریان سفر رهبران فلسطینیان و اسرائیل به آمریکا، قرار شد که مذاکرات مستقیم از اواخر ماه سپتامبر آغاز شود اما خودداری آقای نتانیاهو از صدور دستور توقف ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین تا کنون مانع از اقدام فلسطینیان در این مورد شده است.

محمود عباس آغاز مذاکرات مستقیم را به تمدید دستور تعلیق گسترش شهرک های یهودی نشین دست کم برای مدتی دیگر مشروط کرده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که لازم است ساخت و ساز در شهرک های یهودی نشین دست کم برای سه یا چهار ماه دیگر تمدید شود تا به روند صلح، فرصت موفقیت بدهد و انتظار می رود از کشورهای عرب بخواهد حمایت کامل خود از این شرط را اعلام دارند.

بسیاری از فلسطینیان و گروه های سیاسی فلسطینی با از سرگیری مذاکره با اسرائیل تا زمان توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی مخالفند و تشکیلات خودگردان فلسطینی مایل نیست بر خلاف این نظر عمل کند.

در مقابل، بنیامین نتانیاهو گفته است که رئیس تشکیلات خوگردان فلسطینی بر سر موضوعی که اهمیت چندانی برای نتیجه مذاکرات صلح ندارد از ادامه گفتگو برای دستیابی به حل و فصل یک بحران شصت ساله و حصول توافق بر سر تشکیل کشور مستقل فلسطینی سر باز زده است.

آقای نتانیاهو رهبری یک دولت ائتلافی را برعهده دارد که اکثر احزاب و شخصیت های عضو آن به شدت از ایجاد و گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی حمایت می کنند و با تمدید دستور توقف شهرک سازی مخالف هستند.

مقامات دولتی اسرائیل همچنین گفته اند که از آنجا که ساخت و ساز در شهرک های یهودی مستلزم دریافت مجوز خاص دولتی و تامین منابع مالی لازم است، خاتمه دوره تعلیق به معنی آن نیست که این ساخت و سازها به زودی از سر گرفته می شود و به سرعت گسترش می یابد.

ایالات متحده بر ادامه مذاکرات صلح تاکید دارد و همراه با کشورهای اروپایی، خوستار ادامه تعلیق شهرک سازی شده و کوشیده است که برای برون رفت از بن بست کنونی، راه حلی بیابد اما تا کنون موفقیتی در این زمینه به دست نیاورده است.

مطالب مرتبط