پاکستان، گذرگاه اصلی کاروان های تدارکاتی ناتو را باز می کند

گذرگاه خیبر
Image caption گذرگاه تورخم مسیر عبور کامیون های تدارکاتی ناتو برای ورود به افغانستان است

دولت پاکستان اعلام کرده که گذرگاه مرزی تورخم را که گذرگاه اصلی کاروان های تدارکاتی نیروهای ناتو برای ورود به افغانستان است مجددا باز می کند.

این گذرگاه سی سپتامبر در اعتراض به حمله هلیکوپترهای آمریکایی به داخل خاک پاکستان، بسته شد.

در بیانیه ای که وزارت خارجه پاکستان انتشار داده، آمده است که پس از ارزیابی وضعیت امنیتی از همه جهات، دولت تصمیم گرفت گذرگاه مرزی تورخم را که جاده تدارکاتی نیروهای ناتو از پاکستان به افغانستان است، فورا باز کند.

پیشتر، گروهی متشکل از ۲۰ مرد مسلح در بلوچستان پاکستان، به دست کم ۲۹ تانکر حامل سوخت برای نیروهای ناتو حمله کرده و آنها را آتش زده بودند.

این کاروان در حال انتقال سوخت برای نیروهای ناتو در افغانستان و عازم شهر مرزی چمن بود.

هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است اما طالبان پاکستان مسئولیت حملات قبلی به کاروان های سوخت رسانی ناتو را پذیرفته اند.

از زمانی که مقام های پاکستان گذرگاه مرزی اصلی میان دو کشور را بستند، طالبان پاکستان به یک رشته حملات مشابه به کاروان های سوخت رسانی ناتو دست زده اند.

بستن مرز تورخم باعث شد که صدها کامیون حامل تدارکات ناتو به مقصد افغانستان، از حرکت بازبمانند یا مسیر خطرناک تر جنوب را انتخاب کنند و به اهدافی سهل الوصول برای پیکارجویان تبدیل شوند.

هم ناتو و هم آمریکا به خاطر حمله هلیکوپترها که منجر به کشته شدن دست کم دو سرباز پاکستانی شد، از این کشور عذرخواهی کردند.

ناتو اذعان کرد که دو فروند از هلی کوپترهایش در روز ۳۰ سپتامبر پس از آنکه هدف آتش قرار گرفتند، با حمله به منطقه، دو گارد مرزی پاکستان را کشتند.

ناتو می گوید نیروهایش این سربازان را با پیکارجویان اشتباه گرفته بودند.

مطالب مرتبط