اعطای جنجالی یک جایزه دیگر به کاریکاتوریست دانمارکی در آلمان

کورت وسترگارد
Image caption شیرین عبادی و اکبر گنجی به اعطای جایزه به آقای وسترگارد اعتراض کردند

کورت وسترگارد، کاریکاتوریست دانمارکی، "جایزه آزادی و آینده رسانه‌‌‌‌‌‌‌ها" را در شهر لایپزیک (شرق آلمان) دریافت کرد.

وسترگارد در سال ۲۰۰۵ کاریکاتورهایی با سیمای پیامبر اسلام منتشر کرده بود که بسیاری از پیروان اسلام آنها را توهین به مقدسات خود دانستند.

برخی از اسلام‌گرایان افراطی وسترگارد را تهدید به مرگ کردند.

سید یعقوب ابراهیمی، روزنامه‌نگار افغان و اسن یوردانوف، گزارشگر اهل بلغارستان دو برنده دیگر جایزه رسانه‌های جمعی آلمان هستند که جایزه ۳۰ هزار یورویی (حدود ۴۵ هزار دلاری) را با وسترگارد تقسیم می‌کنند.

تجلیل از آقای وسترگارد با اعتراض سایر برندگان جایزه رسانه‌های جمعی و تعدادی از دعوت شدگان به مراسم روبرو شد.

روز جمعه و پس از اعلام اعطای جایزه به کاریکاتوریست دانمارکی، شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل، اعلام کرد که مایل نیست در مراسم اعطای جایزه شرکت کند.

خانم عبادی از "هیئت ژوری جایزه رسانه‌ها" انتقاد کرد که تا آخرین لحظه نام برندگان را اعلام نکرده بود. او گفت که اگر می دانست جایزه به چه کسانی تعلق گرفته است، به لایپزیگ سفر نمی‌کرد.

خانم عبادی به رسانه‌های جمعی گفت که وسترگارد عواطف مسلمانان را جریحه‌دار کرده است. او با انتقاد از زمامداران آلمانی افزود که گمان نمی‌کند عمل این کاریکاتوریست هلندی به آشتی و دوستی میان ملت‌ها کمک کند.

اکبرگنجی، فعال سیاسی و از مخالفان حکومت ایران نیز از شرکت در مراسم اعطای جایزه خودداری کرد و گفت که وسترگارد برای دریافت چنین جایزه‌ای شایستگی ندارد.

او گفت که نمی خواهد با شرکت در این مراسم، تلاش های مخالفان دولت ایران را به خطر بیندازد.

آقای گنجی که در سال ۲۰۰۷ میلادی این جایزه را دریافت کرده بود، پیش از انجام مراسم و به نشان اعتراض شهر لایپزیک را ترک کرد.

آقای ابراهیمی هنگام دریافت جایزه خود، از این که آقای وسترگارد هم برنده جایزه اعلام شده است انتقاد کرد.

او گفت که عمل کاریکاتوریست آلمانی را "تندروی" می‌داند.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، درباره دلیل اعطای این جایزه به آقای وسترگارد گفت: "آقای وسترگارد تنها به خاطر کشیدن چند کاریکاتور تهدید به مرگ ‌شده است. در چنین حالتی همه دموکرات‌های جهان وظیفه دارند از او دفاع کنند."

جایزه "آزادی و آینده رسانه‌ها" از سال ۲۰۰۱ توسط بنیاد رسانه‌ای لایپزیگ به روزنامه‌نگاران، ناشران یا بنیادهای رسانه‌ای تقدیم می‌شود.

سال گذشته روبرتو ساویانو، روزنامه‌نگار ایتالیایی که با به خطر انداختن جان خود از جنایت‌های مافیا پرده برداشت، جایزه "آزادی و آینده رسانه‌های جمعی" را دریافت کرد.

مطالب مرتبط