حمله تازه به کاروان های ناتو در پاکستان

Image caption طالبان پاکستان مسئولیت حملات قبلی به کاروان های سوخت رسانی ناتو را به عهده گرفته اند

موج حملات تقریبا روزانه به کاروان های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در پاکستان همچنان ادامه دارد.

بامداد شنبه، نهم اکتبر، گروهی متشکل از ۲۰ مرد مسلح در جنوب غرب پاکستان به دست کم ۲۹ تانکر حامل سوخت برای نیروهای ناتو حمله کرده و آنها را آتش زدند.

این تانکرها در نزدیکی یک رستوران کنار جاده ای در فاصله یک صد کیلومتری شهر کویته پارک کرده بودند.

این کاروان در حال انتقال سوخت برای نیروهای ناتو در افغانستان و عازم شهر مرزی چمن بود. هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است اما طالبان پاکستان مسئولیت حملات قبلی به کاروان های سوخت رسانی ناتو را پذیرفته اند.

از هفته گذشته که مقام های پاکستان گذرگاه مرزی اصلی میان دو کشور را بستند، طالبان پاکستان به یک رشته حملات مشابه به کاروان های سوخت رسانی ناتو دست زده اند. اقدام مقام های پاکستان در بستن مرز تورخم در شمال غرب این کشور در اعتراض به تهاجم هلی کوپترهای ناتو بود که پیش از آن صورت گرفته بود.

بستن مرز تورخم باعث شد که صدها کامیون حامل تدارکات ناتو به مقصد افغانستان، از حرکت بازبمانند یا مسیر خطرناک تر جنوب را انتخاب کنند و به اهدافی سهل الوصول برای پیکارجویان تبدیل شوند.

گذرگاه چمن در بلوچستان پاکستان همچنان باز است اما این گذرگاه برای انتقال تدارکات به افغانستان به اندازه گذرگاه تورخم مناسب نیست.

هم ناتو و هم آمریکا به خاطر حمله هلی کوپترهای ناتو که منجر به کشته شدن دست کم دو سرباز پاکستانی شد، از پاکستان عذرخواهی کردند.

ناتو اذعان کرد که دو هلی کوپتر این سازمان در روز ۳۰ سپتامبر پس از آنکه هدف آتش قرار گرفتند، با حمله به منطقه، دو گارد مرزی پاکستان را کشتند. ناتو می گوید این سربازان را با پیکارجویان اشتباه گرفته بود.

پاکستان می گوید در این حمله سه سرباز این کشور کشته شدند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد، حمله ناتو مردم پاکستان را خشمگین کرد و برگزاری تظاهرات ضد ناتو را در پی داشت.

مطالب مرتبط