دولت اسرائیل، قانون شهروندی این کشور را اصلاح کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
Image caption اکثر وزیران کابینه آقای نتانیاهو از اصلاح قانون "حق شهروندی و وفاداری به کشور" حمایت کرده اند

دولت اسرائیل با اصلاح قانون شهروندی، به دست آوردن شهروندی این کشور برای غیر یهودیان را تنها از طریق سوگند وفاداری به اسرائیل به عنوان یک کشور "دموکراتیک و یهودی" میسر کرد.

منتقدان می گویند اصلاح این قانون متوجه فلسطینیانی است که پس از ازدواج با اعراب اسرائیلی، می خواهند شهروندی اسرائیل را به دست آورند.

این لایحه برای اجرایی شدن باید در کنست (پارلمان) اسرائیل تصویب شود.

بحث در باره اصلاح قانون شهروندی با خشم اقلیت اعراب اسرائیل مواجه شده است. اعراب، بیست درصد جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند.

گروهی از سیاستمداران اسرائیلی، لایحه مربوط به ایراد سوگند وفاداری را محکوم کرده اند اما سیاستمداران دست راستی این کشور، از آن استقبال کرده اند.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل از مدافعان سرسخت این طرح به شمار می رود.

آقای لیبرمن در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود که پیش نویس قانونی را در باره "حق شهروندی و وفاداری به کشور" به مجلس تقدیم کند تا از این پس حقوق شهروندی در اسرائیل مستلزم ایراد سوگند وفاداری به این کشور باشد.

آویگدور لیبرمن نگهبان سابق باشگاه شبانه و مهاجری از شوروی سابق است و به خاطر رویکرد ضد عرب خود بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

در نشست امروز کابینه اسرائیل ( یکشنبه، دهم اکتبر) بیست و دو وزیر به نفع اصلاح قانون رای دادند و هشت وزیر از جمله پنج وزیر از حزب کارگر و سه وزیر از حزب لیکود (حزب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر) نیز با آن مخالفت کردند.

حزب دست راستی "اسرائیل، خانه ما" پیش از این پیشنهاد داده بود که کلیه اعراب اسرائیل، حتی افرادی که در این کشور متولد شده اند، این سوگند وفاداری را یاد کنند و متعهد شوند که در ارتش خدمت کنند.

در رسانه های اسرائیلی این احتمال مطرح شده که در ازای تصویب این لایحه، دولت اسرائیل ممکن است با ادامه تعلیق فعالیت های ساختمانی در شهرک های یهودی نشین برای یک دوره کوتاه مدت دیگر موافقت کند.

فلسطینی ها برای ادامه مذاکرات صلح، این تعلیق را ضروری دانسته اند.

تعلیق ده ماهه فعالیت های ساختمانی اسرائیل در شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی ماه پیش پایان یافت و اسرائیل تا کنون با ادامه این تعلیق موافقت نکرده است.

اعراب اسرائیل

آمار رسمی دولت اسرائیل در سال ۲۰۰۷، جمعیت عربهای اسرائیلی را بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر برآورد کرده که یک پنجم کل جمعیت اسرائیل است.

طبق گزارش ها، رشد جمعیت در میان عربهای اسرائیلی بیش از یهودیان اسرائیل است.

شمار عربهای اسرائیلی در سال ۱۹۵۲ یکصد و شصت و هفت هزار نفر بوده که طی نیم قرن جمعیتشان ۹ برابر شده است.

مطالب مرتبط