رهبر مذهبی گرجستان: فرزندان خود را برای تحصیل به غرب نفرستید

ایلیای دوم
Image caption بطریق ایلیای دوم، با نفوذترین شخصیت در جامعه گرجستان است

بطریق ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان، سفر نوجوانان گرجی به کشورهای غربی به قصد ادامه تحصیل را خطرناک توصیف کرده و گفته است نوجوانان از نظر روحی به حد کافی رشد نکرده‌اند و به همین جهت برای سفر به خارج آمادگی ندارند.

این اظهارات که در جریان موعظه هفتگی او بیان شد، موجب جر و بحث های زیادی شده و منتقدین کلیسا از این سخنان به شدت خشمگین شده اند.

در یک اطاق گپ اینترنتی، کسانی که معتقدند کلیسا دارای قدرت بیش از اندازه ای است، با نظر بطریق ایلیا مخالفت کرده اند.

برخی از منتقدین حتی او را به دیکتاتوری متهم کرده اند.

تام اسلمونت خبرنگار بی بی سی در تفلیس پایتخت گرجستان می گوید بطریق ایلیای دوم، بانفوذترین شخصیت در جامعه گرجستان است و بیش از 80 درصد گرجی ها به او احترام می گذارند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید بسیاری از جوانان گرجی به توصیه های او گوش می کنند.

یک جوان گرجی در واکنش به اظهارات بطریق ایلیا گفت: "من سخنان بطریق ایلیا را شنیدم. من در نظر داشتم برای ادامه تحصیل به اوکراین بروم ولی اکنون در نظر دارم همین جا بمانم. عده زیادی از کسانی که به خارج می‌روند به دلیل مشکلاتی که با آن مواجه می شوند به گرجستان باز می گردند. به نظر من این حرف صحیح است که هر کس که بتواند، بهتر است در وطن خودش باقی بماند."

بطریق ایلیا توصیه های خود را هنگامی مطرح کرده که دولت گرجستان برای ترغیب نوجوانان به یادگرفتن زبان انگلیسی و تحصیل در خارج، به تلاش زیادی دست زده است.

خبرنگار بی بی سی می گوید برخی از اعضای دولت گرجستان بدون تردید ترجیح می دهند که رهبر کلیسای ارتدوکس این کشور، خط مشی دولت را دنبال کند.

ولی آنان به این موضوع واقفند که انتقاد از رهبر قدرتمند کلیسای گرجستان، خطر ایجاد شکاف در جامعه را به وجود می آورد و به همین جهت لااقل در حال حاضر، ترجیح داده اند سکوت اختیار کنند و واکنشی به اظهارات بطریق ایلیا نشان ندهند.