مقامات تاجیکستان دانشجویان مدارس مذهبی را از خارج بر می گردانند

Image caption طبق اطلاع منابع رسمی، بیش از 1400 تن از جوانان تاجیک در دانشگاههای اسلامی کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند

مقامات محلی در ناحیه دنغره، در جنوب تاجیکستان، از بازگرداندن سه جوان تاجیک که در مدرسه‌های اسلامی پاکستان تحصیل می‌کردند، خبر دادند.

محمد‌الله سعیداف، رئیس ناحیه دنغره، روز دوشنبه 11 اکتبر در یک نشست خبری گفت که از این ناحیه 16 نفر از جوانان در مدارس مذهبی کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند که سن و سالشان عمدتا 17-18 ساله است.

این گزارش در پی هشدار امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان مبنی بر امکان تحت تاثیر گروه های تندرو مذهبی قرار گرفتن دانش آموزان در مدارس مذهبی در کشورهای خارجی ارائه می شود.

به گفته آقای سعید اف تا کنون با کمک مقامات محلی سه نفر از جوانان تاجیک از پاکستان برگردانده شده‌اند. آقای سعیداف افزود که همچنین، 13 نفر دیگر از جوانان محلی باید از کشورهای مختلف اسلامی به تاجیکستان بازاورده شوند.

اما این ظاهراً آمار نهایی نیست. به گفته مقامهای ناحیه دنغره شمار جوانانی که به طور غیررسمی در مدارس کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، ممکن است بمراتب بیشتر باشد. زیرا گفته می‌شود، برخی از والدین حتی نمی‌دانند که فرزندانشان در کجا هستند.

"بیمار و گرسنه"

گذشته از این، به گفته رئیس ناحیه دنغره، در پاکستان و عربستان سعودی حالا چند خانواده جوان از این ناحیه هستند که با زن و کودکانشان به خارج رفته‌اند.

آقای سعیداف در باره سه جوان آورده شده از پاکستان گفت: "انها خیلی لاغر و بیمار شده بودند. پزشکان می‌گویند که آنها از گرسنگی لاغر و بیمار شده‌اند. بعد از طبابت در بیمارستانها این سه جوان به خدمت سربازی فرستاده شدند."

به گفته آقای سعیداف، حکومت محلی در ناحیه دنغره 50 درصد از هزینه راه جوانانی را که از کشورهای مختلف اسلامی به تاجیکستان آورده می‌شوند، پرداخت می‌کند.

پنجاه درصد دیگر خرج راه به دوش والدین است. قرار است گروهی از جوانان که در شهر زاهدان هستند هنگام بازگشت حاجیان تاجیک از مکه با آنها به وطن برگردند.

رئیس ناحیه دنغره همچنین گفت که در بین جوانان محلی که در کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، هستند افرادی که تحت تأثیر گروههای افراطگرا و تروریست قرار دارند.

وی همچنین اشاره‌کرد که در فرستادن جوانان دنغرگی به کشورهای اسلامی یا راهنمائی آنها برخی از مقامهای محلی در ناحیه دست داشته‌اند، ولی مشخصاً از کسی نام نبرد.

از سویی دیگر، به گفته منابع کمیته دین تاجیکستان، بیش از 1400 تن از جوانان تاجیک هم اکنون در دانشگاههای اسلامی کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند.

"بازگرداندن اجباری نیست"

مسئولان این کمیته روز دوشنبه 11 اکتبر در یک نشست خبری در شهر دوشنبه گفتند که این اطلاعات از خانواده‌های این جوانان در نواحی مختلف تاجیکستان جمع‌آوری شده است.

مولان مختاراف، معاون رئیس این کمیته، تأکید کرد که این معلومات نهایی نبوده و تا حال از برخی از نواحی تابع جمهوری و وادی رشت، در شرق تاجیکستان، در این زمینه اطلاع وارد نشده است.

همزمان، آقای مختاراف گفت که بازگرداندن دانشجویان تاجیک از کشورهای اسلامی به طور اجباری صورت نخواهد گرفت و تنها از پدر و مادران دعوت شده است که فرزندان خود را از ممالک اسلامی به وطن بازگردانند.

مسئولان کمیته دین می‌گویند که در تاجیکستان یک دانشکده دولتی اسلامی و 15 مدرسه دیگر وجود دارد و جوانان پس از بازگشت به وطن می‌توانند در این مکان ها تحصیل کنند. همچنین، در نظر است در چند سال آینده تعداد مدارس اسلامی در تاجیکستان تا به 68 عدد افزایش یابد.

از سویی دیگر، عبدالجبار رحمان اف، وزیر معارف تاجیکستان، نیز روز دوشنبه در ملاقات با خبرنگاران گفت دانشجویانی که از کشورهای اسلامی به وطن برمی‌گردند، می‌توانند در دانشگاههای کشور تحصیل خود را ادامه‌دهند.

آقای رحمان‌اف گفت که بیشتر جوانان تاجیک توسط سهمیه‌های گروهها یا سازمانهای مذهبی خارجی برای تحصیل به کشورهای اسلامی رفته‌اند و فعالیّت این افراد در خارج کشور تحت نظارت نیست.

هشدار وزیر معارف

وی هشدار داد که ممکن است دانشجویان تاجیک در ممالک اسلامی به گروههای تندرو پیوسته و افکار و عقایدشان، به گفته وزیر معارف، “زهرآلود” شود.

همزمان، وزیر معارف تاجیکستان گفت جوانانی که با راه‌خط کمیته دین و وزارتهای خارجه و معارف به دانشگاههای اسلامی خارجی رفته‌اند، تحصیل خود را در این کشورها ادامه‌ خواهند داد.

ضمناً، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در جریان ملاقات با ساکنان ناحیه فرخار ولایت ختلان در اواخر ماه اوت از ساکنان کشور دعوت کرد، تا فرزندان خود را که در مدرسه‌های کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، به وطن بازگردانند.

رئیس جمهوری تاجیکستان هشدار داد که در غیر این صورت "انها همه تروریست و افراطگرا می‌شوند."

در حالی که مسئولان کمیته دین تاجیکستان نحوه بازگشت دانشجویان تاجیک از دانشگاههای اسلامی کشورهای خارجی را داوطلبانه ارزیابی می‌کنند، اما پرزیدنت رحمان گفته بود که دولت در مورد بازگرداندن دانشجویان به وطن با برخی از کشورهای اسلامی وارد مذاکره شده است.

ضمناً، پس از دیدار پرویز مشرف، رئیس جمهور وقت پاکستان از تاجیکستان در اواخر ماه مه سال 2002، بیش از 70 تن از دانشجویان تاجیک که در مدارس اسلامی پاکستان تحصیل می‌کردند، اجباراً به وطن بازگردانده شده بودند.

مطالب مرتبط