دادگاه رسیدگی به پرونده انفجارهای انتحاری لندن آغاز شد

Image caption در انفجارهای انتحاری شهر لندن، پنجاه و دو نفر کشته شده و بیش از هفتصد نفر زخمی شدند

در بریتانیا امروز دوشنبه نوزدهم مهر (یازدهم اکتبر) جلسه رسیدگی به پرونده مرگ ۵۲ نفر که در حمله تروریستی پنج سال پیش در این شهر کشته شدند، آغاز شد.

این حمله مرگبار، تلخ ترین حادثه تروریستی در تاریخ بریتانیا به شمار می رود.

در ساعت های آغازین روز کاری هفتم ژوئیه سال ۲۰۰۵ میلادی، چهار بمب گذار انتحاری که همگی اسلامگراهای تندروی بریتانیایی بودند، به سه ایستگاه مترو و یک ایستگاه اتوبوس شهر لندن حمله کردند.

انفجارهای ۷ ژوئیه لندن باعث اختلال گسترده در فعالیت های شهری شد.

بمب گذاری های لندن، شبکه قطار زیر زمینی و خطوط اتوبوسرانی را هدف قرار داد و برای چندین ساعت فعالیت خطوط راه آهن زیر زمینی و اتوبوسرانی را متوقف کرد.

خانواده قربانیان می خواهند بدانند که آیا پلیس و سرویس های اطلاعاتی بریتانیا در آن زمان می توانستند از وقوع این حادثه جلوگیری کنند.

نهادهای مذکور پیش از این در مورد دو نفر از بمب گذاران، تحقیقاتی را به انجام رسانده بودند.

مشخص شده که هفده نفر از قربانیان این حادثه، بلافاصله بعد از انفجارها کشته نشدند. حدود هفتصد نفر هم در انفجارهای هفتم ژوئیه مجروح شدند.

تاکنون هیچ کس در رابطه با این حملات در بریتانیا محکوم نشده است. این رسیدگی قضایی تاکنون به دلیل در جریان بودن تحقیقات جنایی در این زمینه به تاخیر افتاده بود، بحث هایی هم مطرح بود بر سر اینکه این رسیدگی باید شامل چه موضوعاتی شود.

در جلسه امروز دادگاه، ابتدا اسامی کشته شدگان در حضور خانواده ها و بازماندگان قربانیان قرائت شد و پس از آن از سوی قاضی رسیدگی کننده برای یادبود قربانیان یک دقیقه سکوت اعلام شد.

این دادگاه ابتدا به دلیل محاکمه سه نفر به ظن دخالت در بمب گذاری های لندن به بعد موکول شده بود، هر سه متهم آن پرونده هم تبرئه شدند.

مطالب مرتبط