تعلیق استخدام کارگران سریلانکایی در عربستان سعودی

خانم آریاواثی در بیمارستان
Image caption پزشکان می گویند که خانم آریاواثی شدیدا آسیب دیده است

پس از آن که خدمتکار زنی در عربستان سعودی مدعی شد، کارفرمای او سوزن و میخ به تن او فرو می کرده، استخدام کارگران سریلانکایی در عربستان سعودی به حالت تعلیق درآمده است.

پزشکان در ماه اوت گذشته سیزده سوزن و پنج میخ را از بدن این خدمتکار بیرون کشیدند. او گفته که کارفرمای او با استفاده از چکش، میخ و سوزن به بدنش فرو می کرده است.

ال. پی آریاواثی، ۴۹ ساله که در کلمبو، بزرگترین شهر سریلانکا زندگی می کند، گفته که کارفرمای او از این کار برای تنبیه استفاده می کرد.

مقامات عربستان سعودی می گویند که ادعای او بی اساس است و به اعتبار کشورشان لطمه می زند.

یک سخنگوی دولت عربستان سعودی به بی بی سی گفت که دلیل اصلی تعلیق استخدام کارگران سریلانکایی، ادعای این زن نیست، بلکه مقامات سریلانکایی در آموزش کافی کارگران کشورشان کوتاهی می کنند.

مقامات سعودی می گویند که اقدام اخیر آنها در مورد بیش از ۵۰۰ هزار کارگر سریلانکایی که قبلا در این کشور فعالیت می کردند، اجرا نخواهد شد.

در شش ماهه اول سال جاری، حدود ۲۰ هزار سریلانکایی برای کار به عربستان سعودی سفر کردند.

عمیقا تکان دهنده

Image caption پزشکان می گویند که این میخ ها در دست این خدمتکار زن کوبیده شده اند

خانم آریاواثی در ماه مارس به عربستان سعودی سفر کرد تا به عنوان یک خدمتکار زن خانه مشغول به کار شود. او در ماه اوت به سریلانکا بازگشت و در بیمارستانی در جنوب این کشور بستری شد، در این جا بود که به پزشکان گفت، او بیش از یک ماه آزار جسمی شده است.

عکسبرداری با اشعه ایکس از بدن او نشان داد که ۲۴ سوزن و میخ در پاها و دست های این زن فرو رفته است. یکی از مسئولان بیمارستان گفت که طول هر یک از این میخ ها پنج سانتی متر بود.

خانم آریاروثی که سه فرزند هم دارد، سه ساعت تحت عمل جراحی قرار گرفت تا پزشکان بتوانند بیشتر میخ ها و سوزن ها را از بدن او خارج کنند. برای بیرون کشیدن سوزن های باقیمانده در بدنش هم باید عمل جراحی دیگری صورت گیرد.

مقامات سریلانکا علاوه بر اعتراض شدید به دولت عربستان سعودی، در این باره تحقیقاتی را آغاز کرده اند.

تقریبا یک میلیون و ۸۰۰ هزار سریلانکایی در خارج از این کشور مشغول به کارند که هفتاد درصد این عده زن هستند. اغلب این زنان در خاورمیانه و تعداد کمی هم در سنگاپور و هنگ کنگ به عنوان خدمتکار خانه مشغول به کار هستند.

مطالب مرتبط