نخست وزیر اسرائیل شرط جدیدی را برای توقف شهرک سازی مطرح کرد

Image caption نخست وزیر اسرائیل این سخنان را در پارلمان کشورش بیان کرد

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده است که اگر فلسطینی ها رسما اسرائیل را به عنوان کشوری "یهودی" به رسمیت بشناسند، تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن را بررسی خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو در سخنانی در پارلمان اسرائیل گفته است که "اگر مقام های ارشد فلسطینیان به طور صریح به مردم خود بگویند که اسرائیل را به عنوان کشور یهودیان به رسمیت می شناسند، من هم آماده خواهم بود که با تشکیل جلسه کابینه، از اعضای هیات دولت تعلیق شهرک سازی را درخواست کنم."

وی افزود که این موضع اسرائیل پیشتر به طور محرمانه با تشکیلات خودگردان مطرح شده بود.

یک مقام ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی این پیشنهاد را رد کرده است.

نخست وزیر اسرائیل گفت که پذیرش "یهودی" بودن کشورش از سوی فلسطینی ها نشان دهنده آن خواهد بود که آنها "حقیقتا" آمادگی آنرا دارند که در صلح و آرامش در کنار یهودیان زندگی کنند.

اسرائیل سال گذشته اعلام کرد که به مدت ۱۰ ماه شهرک سازی در کرانه باختری را به حالت تعلیق در می آورد، اما این ممنوعیت در اواخر ماه سپتامبر امسال به پایان رسید.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تاکید دارد که در صورت تغییر نیافتن موضع اسرائیل از گفتگوهای مستقیم صلح که کشورهای عرب و آمریکا میانجی آن هستند، خارج خواهد شد.

واکنش فلسطینیان

Image caption فلسطینیان بر توقف فوری شهرک سازی در سرزمین های خود تاکید دارند

صائب عریقات، از مقام های ارشد تشکیلات خودگردان، در واکنش به اظهارات آقای نتانیاهو اسرائیل را به "سیاسی کاری" متهم کرده و گفته است که موضوع ساخت و سازها در سرزمین های فلسطینی ارتباطی با مساله هویت کشور اسرائیل ندارد.

آقای عریقات گفت: "من بین تعهدات (اسرائیل) بر اساس قوانین بین المللی و تلاش (نتانیاهو) برای تعریف هویت اسرائیل ارتباطی نمی بینیم."

دولت اسرائیل کرانه باختری رود اردن و از جمله بخش شرقی بیت المقدس را در سال ۱۹۶۷ تصرف کرد و از آن پس با ساخت حدود ۱۰۰ شهرک حداقل ۵۰۰ هزار یهودی را در این اراضی مستقر کرده است.

بر اساس قوانین بین المللی وجود این شهرک ها در سرزمین هایی که سازمان ملل متحد آنها را اشغال شده اعلام کرده، غیرقانونی است اما دولت اسرائیل این استدلال را رد می کند.

مقام های فلسطینی به ویژه نگرانند که پذیرش "یهودی" بودن کشور اسرائیل بر "حق بازگشت" صدها هزار فلسطینی که طی چند جنگ از خانه و کاشانه خود رانده شده اند، تاثیر منفی بگذارد.

اعراب در حال حاضر حدود ۲۰ درصد جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند.

دولت اسرائیل به تازگی با اصلاح قانون، اعطای شهروندی این کشور برای غیر یهودیان را به ادای سوگند وفاداری به اسرائیل به عنوان یک کشور "دموکراتیک و یهودی" وابسته ساخته است.

منتقدان می گویند اصلاح این قانون متوجه فلسطینیانی است که پس از ازدواج با اعراب اسرائیلی، می خواهند شهروندی اسرائیل را به دست آورند.

این لایحه برای اجرایی شدن باید در کنست (پارلمان) اسرائیل تصویب شود.

مطالب مرتبط