وزیر دولت ترکیه: ترک‌های آلمان، زبان آلمانی یاد بگیرند

اگمن باغیش، وزیر امور اروپایی ترکیه
Image caption آقای باغیش از هم میهنانش خواسته خود را با آداب و رسوم جامعه آلمان تطبیق دهند

اگمن باغیش، وزیر امور اروپایی ترکیه از ترک هایی که در آلمانی زندگی می کنند خواسته است تا زبان آلمانی یاد بگیرند و در جامعه آلمان ادغام شوند.

آقای باغیش در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد گفت که از هم میهنانش می خواهد تا با آداب و رسوم جامعه آلمان آشنا شده و خود را با آنها تطبیق دهند.

نزدیک به دو میلیون و پانصد هزار ترک در آلمان زندگی می کنند.

آقای باغیش گفته است ترک ها نباید هویت و فرهنگ خود را از دست بدهند اما آنها باید خود را سفرای ترکیه بدانند و تنها در این صورت است که می توانند میان کشورها، پل هایی برای شراکت و دوستی بسازند.

این اظهارات وزیر دولت ترکیه در حالی منتشر می شود که در آلمان بحث شدیدی در این باره در جریان است.

هفته پیش هورشت زییهوفر، نخست وزیر ایالت باواریا که حزب او در دولت ائتلافی آلمان شرکت دارد، در مصاحبه با یک مجله آلمانی گفته بود آلمان به مهاجرت افراد دارای فرهنگ های مختلف به این کشور احتیاجی ندارد. او خواهان پایان مهاجرت شهروندان ترکیه و کشورهای عربی به آلمان شده بود.

او گفته بود این واضح است که شهروندان ترکیه و کشورهای عرب تطبیق خود با جامعه آلمان را مشکل می بینند؛ به همین جهت آلمان نباید مهاجرانی را که فرهنگ های متفاوت دارند بپذیرد.

این سخنان با واکنش گروه های ترک تبار مواجه شد.

چندین گروه از آلمانی های ترک تبار، خواستار عذرخواهی او شدند و کنعان قل آت، رئیس جامعه ترک های آلمان، این اظهارات را موهن و غیرقابل قبول خواند.

نظرسنجی های جدید در این کشور نشان می دهد که بسیاری از مردم این کشور با موضع نخست وزیر ایالت باواریا در برابر مهاجران، موافقند.

این بحث جنجالی ماه گذشته و هنگامی شروع شد که تیلو زاراتسین از اعضای هیئت مدیره بوندس بانک، بانک مرکزی آلمان گفت هیچ گروه مهاجری مانند مسلمانان از کمک های رفاه اجتماعی آلمان استفاده نمی کند و با جرائم ارتباط ندارند.

ولی کریستیان وولف،رئیس جمهوری آلمان در نطقی به مناسبت بیستمین سالگرد اتحاد مجدد آلمان گفت: "امروزه اسلام نیز مانند ادیان مسیحی و یهود به جامعه آلمان تعلق دارد".

طبق نظرسنجی تازه‌ای که نتایج آن در رسانه‌های جمعی آلمان منتشر شده است، حدود دو سوم مردم آلمان موضع رئیس جمهوری خود را درباره اسلام رد می‌کنند.

تحلیلگران می گویند باید انتظار داشت که بحث مهاجران خارجی در آلمان روز به روز داغ تر شود.

مطالب مرتبط