معدنچیان شیلی: دو ماه در عمق ۷۰۰ متری

معدنچیان شیلی
Image caption معدنچیان در نخستین یادداشتشان گفتند: "ما همه خوبیم. همه ۳۳ نفرمان."

بیش از دو ماه است که ۳۳ معدنچی در عمق ۷۰۰ متری زمین در شیلی گرفتار شده اند.

تلاش برای نجات این معدنچیان از همان روز نخست که معلوم شد آنها زنده اند، شروع شد و پیش بینی می شد که عملیات نجات دست کم سه تا چهار ماه طول بکشد، ولی اخیرا اعلام شد که این عملیات، سریع تر از برآوردهای قبلی پیش رفته است و انتظار می رود روز چهارشنبه، ۲۱ مهر ماه، اولین نفر از این ۳۳ معدنچی به سطح زمین برسد.

ماجرا روز پنجم ماه اوت (۱۴ مرداد ماه) در صحرای آتاکاما شروع شد. در آن روز، بخشی از معدن سن خوزه در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال سانتیاگو، پایتخت شیلی فروریخت.

دومین نشست معدن، دو روز بعد اتفاق افتاد و گفته شد که ۳۳ معدنچی در اعماق زمین، گرفتار شده اند. گروه های نجات برای یافتن نشانه ای از زندگی معدنچیان گرفتار، مته های کاوشگر به اعماق زمین فرستادند.

نامه اول

برای ۱۷ روز، هیچ خبری نبود تا این که "سباستین پینرا"، رییس جمهور شیلی با در دست داشتن بسته ای که تکه ای کاغذ در آن به چشم می خورد، در بین خبرنگاران ظاهر شد و گفت که "این پیام ، امروز از اعماق زمین، از دل کوه و از عمیق ترین بخش معدن بیرون کشیده شد."

این تکه کاغذ به انتهای یکی از مته های کاوشگر گره زده شده بود و معدنچیان روی آن نوشته بودند که "ما همه خوبیم. همه ۳۳ نفرمان."

آقای پینرا آن زمان وعده داد که این معدنچیان را زنده از دل زمین بیرون خواهند کشید. او گفت: "همه تلاشمان را کرده ایم تا آنها را زنده نجات دهیم و در این اقدام عظیم هم موفق خواهیم شد."

نگرانی

انتشار خبر زنده بودن این ۳۳ نفر، جمعیتی را که بیرون معدن جمع شده بودند، بر سر شوق آورد. بیشتر این افراد، بستگان و خانواده های نگران معدنچیان بودند.

بعد از این تماس، مسیرهای باریکی حفر شدند، تا از طریق آنها کمک های اضطراری و آب سالم برای معدنچیان فرستاده شود. به جز دارو و مواد غذایی، یادداشت هایی هم که اعضای خانواده و بستگان معدنچیان برایشان نوشته بودند، از طریق همین مسیر باریک، به دستشان رسید.

با فرستادن دوربین و یک میکروفن کوچک برای معدنچیان گرفتار، اولین صداها از اعماق زمین دریافت شد. معدنچیان، در اولین ارتباطشان، سرود ملی شیلی را خواندند، ولی بعد از خوشحالی اولیه، نگرانی بر فضا حاکم شد.

Image caption قبلا تصور می شد که عملیات نجات تا کریسمس طول بکشد

"لارنس گولبورن"، وزیر معادن شیلی، گفت که این نگرانی قابل درک است. او یادآور شد: "آنها درک می کنند که ما باید از دل سنگ های سخت معدن، تا عمق ۷۰۰ متری پیش برویم تا بتوانیم نجاتشان بدهیم. آنها خوب می دانند که این کار، خیلی طول خواهد کشید."

واقعا کسی نمی دانست که دقیقا چقدر زمان برای نجات این ۳۳ نفر لازم است. مقامات و مسولان از ماه ها، نه هفته ها زمان صحبت می کردند. حتی گفته می شد که ممکن است عملیات نجات تا کریسمس امسال طول بکشد.

اما در اواسط ماه سپتامبر، حفر تونلی که بتوان از مسیر آن، معدنچیان را از دل زمین بیرون کشید، سرعت گرفت و با آن که در میانه عملیات، یکبار مته حفاری شکست و کار کمی عقب افتاد، تونل زودتر از زمانی که انتظار می رفت به محوطه ای رسید که فقط در چند صد متری معدنچیان بود.

آخرین نفر

البته عملیات نجات به آخرین مراحل که رسید، خبرهایی از اختلاف نظر بین معدنچیان منتشر شد. آنها بر سر این که چه کسی، باید آخرین نفری باشد که منتظر نجات می ماند، اختلاف نظر داشتند.

"جیمی مانلیچ"، وزیر بهداشت شیلی، این اختلاف نظر را نشانه ای از همراهی و همدلی مردانی می داند که هفته هاست در عمق زمین گرفتار شده اند.

او روز دوشنبه در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت که با معدنچیان گرفتار صحبت کرده و توضیح داده است که لازم است ترتیب خروج هر کدامشان مشخص شود.

وزیر بهداشت شیلی گفت: " این که چه کسانی و با چه ترتیبی بیرون بیایند، با توافق خود معدنچیان و همینطور بر اساس شرایط فنی و تکنیکی مشخص می شود. ولی بعد از توضیحات من، چندین نفر داوطلب شدند که آخرین نفری باشند که از دل معدن بیرون می آید. همین حرکت نشان می دهد که آنها چقدر به هم نزدیک هستند و همبستگیشان جای تقدیر و ستایش دارد."

به این ترتیب، شمارش معکوس برای نجات معدنچیان از عمق زمین شروع شد. البته پیش بینی شده که از وقتی، پای اولین معدنچی به سطح زمین می رسد تا زمانی که همه آنها نجات پیدا کنند، یکی، دو روزی طول خواهد کشید و برای جشنی که همه این ۳۳ نفر در آن حضور داشته باشند، باید منتظر ماند.

مطالب مرتبط