رئیس جمهوری شیلی از معدنچیان به دام افتاده استقبال می کند

آزمایش کپسول نجات
Image caption محفظه نجات برای انتقال یک به یک معدنچیان به سطح زمین طراحی شده است

رئیس جمهوری شیلی برای حضور در زمان آغاز عملیات خارج سازی معدنچیان به دام افتاده به محل معدن آسیب دیده عزیمت کرده است.

روز سه شنبه، 20 مهر (12 اکتبر)، رئیس جمهوری شیلی به محل معدن آسیب دیده در شمال این کشور عزیمت کرد تا هنگام آغاز عملیات نجات سی و سه معدنچی به دام افتاده این کشور حضور داشته باشد.

قرار است عملیات نجات این معدنچیان، که حدود دو ماه پیش در اثر حادثه ای زیر زمین گرفتار شدند، در کمتر از بیست و چهار ساعت دیگر آغاز شود.

روز 5 اوت سال جاری، وقوع حادثه ای در معدن طلا و نقره سن خوزه در شیلی باعث شد تا سی و سه نفر از کارگران این معدن در عمق بیش از ششصد متری زمین گرفتار شوند.

از آن زمان تا کنون، تلاش برای خارج کردن آنان از طریق حفر تونلی عمودی ادامه داشته و قرار است معدنچیان با استفاده از "آسانسور خاصی" که از تونل به عمق زمین فرستاده می شود، نجات یابند.

این آسانسور از یک محفظه یک نفره تشکیل یافته و قرار است معدنچیان را یک به یک به سطح زمین بیاورد.

صدها خبرنگار و گزارشگر رسانه های داخلی و خارجی برای پوشش خبری خروج این معدنچیان در محل مستقر شده اند و همراه با آنان، تعدادی از مقامات شیلی نیز در این محل حاضر شده اند.

علاوه بر سباستیان پنیرا، رئیس جمهوری شیلی، اوا مورالس، رئیس جمهوری کشور بولیوی هم برای حضور در زمان خروج معدنچیان در این محل حضور خواهد داشت.

دلیل حضور آقای مورالس در این محل این است که یکی از سی و سه معدنچی به دام افتاده از شهروندان بولیوی است.

انتظار می رود این معدنچی پس از آمدن به سطح زمین، مورد استقبال رئیس جمهوری کشور خود قرار گیرد.

وزیر بهداشت شیلی گفته است که فردی که از نظر جسمانی قوی تر و از لحاظ روانی استوارتر از بقیه معدنچیان است نخستین کسی خواهد بود که برای انتقال به سطح زمین وارد اتاقک یا کپسول یکنفره نجات می شود.

مطالب مرتبط