مقامات تاجیکستان گفته اند پیکارجویان مخالف را عفو می کنند

Image caption آقای سلیم زاده گفت که در صورت خلع سلاح اعضای گروههای مسلّح غیرقانونی عفو خواهند شد

دولت تاجیکستان اعلام کرده است که اگر اعضای گروههای مسلح غیرقانونی در وادی رشت در شرق این کشور سلاح خود را به زمین بگذارند، عفو خواهند شد.

منابع دولتی همچنین از بازداشت یک روحانی محلی در وادی رشت خبر داده‌اند.

شیرخان سلیم زاده، دادستان کلّ تاجیکستان، روز سه‌شنبه ‌12 اکتبر در یک نشست خبری گفت که به اساس دستور امامعلی رحمان، رئیس جمهور، به خانواده‌های جنگجویان وادی رشت نامه هایی با دعوت به خلع سلاح ارسال شده است.

آقای سلیم زاده تأکید کرد که این اقدام به منظور حلّ مسالمت ‌آمیز قضیه و دستیابی به استقرار صلح و ثبات در کشور روی دست گرفته شده است.

این در حالیست که طبق اطّلاع دادستان کلّ تاجیکستان در قبال میرزا خوجه احمداو، فرمانده پیشین مخالفان دولت و اعضای گروه به اصطلاح دولت “ترّوریستی” در منطقة رشت پرونده جنایی باز شده است.

این منبع گفت که آقای احمداو به ارتکاب جرایم سنگینی، چون تشکیل گروه مسلّح غیرقانونی، حمل غیرمجاز سلاح و فعالیتهای تروریستی متّهم شده است.

مسئولان دادستانی کل می‌گویند که بر اساس مادّة 185-ا قانون جنایی تاجیکستان، اگر اعضای گروه مسلّح غیر قانونی اختیاراً سلاح را به زمین گذاشته و به حیات آسایشته (زندگی عادی) برگردند و در جرایم دیگر دست نداشته باشند، عفو می‌شوند.

امّا اعضای گروههای مسلّح غیر قانونی در وادی رشت، در شرق تاجیکستان، در حمله به کاروان ارتش کشور و نیروهای وزارت داخله متّهم شده‌اند که بر اثر آن، دهها سرباز و افسران نیروهای دولتی کُشته شده‌اند.

آیا بر اساس دستور رئیس جمهوری و قوانین تاجیکستان این افراد عفو خواهند شد؟

Image caption آقای محمدزیماو گفت که در امکان عفو اعضای گروههای پیکارجو در وادی رشت تردید دارد

شیرخان سلیم زاده، دادستان کل در پاسخ به این سؤال گفت که تاجیکستان در جریان جنگ داخلی در دهة 1990 تجربة دستیابی به صلح و عفو گروههای مسلّح مخالف دولت را داشته و ممکن است در حلّ قضیة وادی رشت نیز از این تجربه استفاده شود.

آقای سلیم زاده تأکید کرد که امکان دارد پارلمان تاجیکستان موضوع عفو این گروهها را بررسی کرده و در این زمینه سند حقوقی را تصویب کند.

دولت عثمان، رهبر ستاد نیروهای مخالفان اسلامی دولت تاجیکستان در زمان جنگ داخلی، از این اقدام امامعلی رحمان برای حلّ قضیة وادی رشت استقبال کرد.

به گفتة آقای دولت، آقای رحمان در مسئلة مذاکرات با مخالفان دولت و دستیابی به صلح و ثبات در تاجیکستان تجربه دارد و از این لحاظ ممکن است از طریق عفو اعضای گروههای مسلّح غیرقانونی در وادی رشت مشکل امنیتی در این منطقه حل شود.

امّا عبدالغنی محمد زیماو، کارشناس مسائل سیاسی در امکان عفو اعضای گروههای مسلّح وادی رشت ابراز تردید کرده و گفت که میان دولت و این گروهها اعتماد وجود ندارد.

از سویی دیگر آقای محمدزیماو انگیزة پیشنهاد دولت برای حلّ مسالمت‌آمیز قضیّه را از یک طرف اقدام بشر دوستانة آقای رحمان و از جانب دیگر، ضعف نیروهای دولتی در مبارزه با این گروهها در مناطق دشوارگذر کوهستانی تلقّی کرد.

به گفتة او سقوط چرخبالهای نظامی و کُشته شدن تعداد زیاد نظامیان و به کندی پیش رفتن عملیات جنگی علیه گروههای مسلّح غیر قانونی دولت تاجیکستان را وادار کرده است، که راههای دیگر حلّ این مشکل را جستجو کند.

موضوع عفو افراد مسلّح درگیر با نیروهای دولت در حالی مطرح می‌شود که امیرقول عظیماو، دبیر شورای امنیت تاجیکستان قبلاً گفته بود اگر این افراد سلاح خود را به زمین نگذارند، از بین برده خواهند شد.

در همین حال، مسئولان دادستانی کل از بازداشت زین العابدین منّاناو، با چهار فرزندش خبر دادند. دادستان کلّ می‌گوید آقای منّاناو به گروههای مسلّح مخالف دولت در وادی رشت، که دولت از آنها به عنوان گروههای ترّوریستی یاد می‌کند، ارتباط داشته است.

شیرخان سلیم زاده گفت، که زین العابدین در مدارس پاکستان تحصیل کرده و در منزل خود به جوانان "عمال تخریب کارانه" آموزش می‌داد.

همچنین، بنا به اطّلاع منابع دادستانی کلّ تاجیکستان، از زمان آغاز عملیات جنگی علیه گروههای به اصطلاح دولت "تروریستی" در وادی رشت در اواخر ماه گذشته تا به حال 14 تن از اعضای این گروهها بازداشت شده و چندین نفر دیگر کُشته شده‌اند.

مطالب مرتبط